TAVSİYELER

Yeni köpek ya da kedi yavrusunu sahiplenirken

Yeni köpek ya da kedi yavrusunu sahiplenirken | DERMOSCENT TR

Yakında evinize yeni bir köpek yavrusu veya yavru kedi tanıtacaksınız. Aileniz ve sevimli tüylü arkadaşınız için harika bir maceranın başlangıcı! Küçük arkadaşınızı karşılamak ve alıştırmak için ipuçlarımızı takip edin.

Dört ayaklı arkadaşınızı en iyi nasıl karşılayabilirsiniz?
Uygun bir karşılama için birkaç temel öğeye ihtiyacınız olacak.

Evinizde rahat bir yuva hazırlayın

Evcil hayvanınızı rahat hissettirmek için bir köpek sepeti, minder, battaniye veya açık alan için köpek kulübesi edinebilirsiniz.

Minderleri aldıktan sonra uygun bir yere yerleştirin. Köpekler için sessiz geçişin az olduğu bir yer seçilmesi önerilir. Kediler için ise yüksek bir yer sağlanız onları mutlu eder.

Evcil hayvanınızı tehlikeye atabilecek herhangi bir şeyin farkında olun:

  • Pencere / balkon: Güvenlik bariyerleri oluşturduğunuzdan emin olun.
  • Elektrik kabloları ve prizler: Bir kutuya koyun veya prizlere kapak takın.
  • Bitkiler: Bazı bitki çeşitleri küçük arkadaşın için zehirli olabilir (örneğin ficus, aloe vera, vb.). Bitkileri ulaşamayacakları bir yere taşımayabilirsiniz.

Temizlik, yemek, oyuncaklar ve dışarı çıkarma…
Yavru bir kedi sahiplenecekseniz bir kum kabı almalısınız. Evinizde zaten bir kediniz varsa her bir kedinin tuvaletinin kendine ait olması gerektiği için ikinci bir kum kabı alın. Evcil hayvanınızın sağlığı için kum kabını düzenli olarak temizleyin.

Yiyecekle ilgili olarak: Günlük yemek miktarını  gün boyunca düzenli aralıklarla yemesi için küçük öğünlere bölmek mantıklıdır. Yavrular için 3 öğün şeklinde verebilirsiniz. Öğün miktarı hayvanın büyüklüğüne göre ayarlanabilir. Yavru kedi yiyeceği miktarı ayarlayarak gün içinde sık sık yiyebilir. Mama kabını açıkta bırakabilirsiniz. Evcil hayvanlar genellikle tükettiği mamaya alışıktır. Mamayı değiştirmek isterseniz, yeni ve eski mamayı karıştırarak bu geçişi  yavaş yavaş yapın. Mama ve su kapları hem kendiniz hem de evcil hayvanınız için uygun bir yere yerleştirilmelidir.

Yavru köpekler ve kedi yavruları oynamayı sever, bu yüzden onları motive etmek ve yalnız olduklarında günü geçirmelerine yardımcı olmak için çeşitli oyuncaklar sağlayın!

Son olarak, dışarı çıkmak için: Dört ayaklı arkadaşınız için bir tasma, kemer veya koşum takımı ve kedi için taşıma çantası ve diğer gerekli aksesuarları edinin (örneğin, köpekler için ağızlık).

Evcil hayvanınızı uygun şekilde karşılama
Hayvanınızı araba ile eve getirmeniz gerekiyorsa, nakliye sırasında herkesin güvende olması için bir taşıma çantası veya emniyet kemeri kullanın.

Evinize vardığınızda, evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına karşı sakin ve dikkatli olun. Yavru köpekler ve kedi yavruları kesinlikle bunalmış olacak ve çok fazla heyecan ve ilgi onlar için ürkütücü olabilir. Yeni evlerini ve aile üyelerini kendi hızlarında keşfetmelerine izin verin. Çocukların davranışları ile dostunuzu korkutmamasını sağlayın. Başka evcil hayvanlarınız varsa davranışlarını yakından izleyin.

İlk gece: Ne yapmalı
Alıştıkları ortamlarından ayrılan yavru ve yavru kediler için ilk gece genellikle zordur. Havlamayı veya miyavlamayı önlemek için hayvanınızı yatağınıza almanız iyi bir fikir olabilir. Ancak, buna daha sık veya kalıcı olarak izin verilip verilmediğini anlamayacaklar. Güven verin ve sabırlı olun. Tamamen ortama uyum sağlamaları için genellikle iki veya üç gece gereklidir.

Evcil hayvanınız için yapmanız gerekenler
Fırçalama, banyo yaptırma, kulaklarını, gözlerini ve dişlerini temizlemek: Eğer küçük arkadaşınızı en baştan bu faaliyetlere alıştırırsanız hızlıca öğrenecekler. Sabırlı ve duyarlı olun: yavrular, özellikle yavru kediler hassastır. Elle dokunmayı kolayca tolere ederse onları ödüllendirin (kucaklama, övgü sözleri gibi uygun bir davranışla).

Veteriner hekim: İlk ziyaret ne zaman yapılmalıdır?
Evcil hayvanınızın sağlıklı olduğundan emin olmak ve aşı, parazit kontrolü, kimlik ve çip vb. gerekli sağlık ve refah gereksinimlerini için kısa sürede veteriner hekiminizden randevu alın.

DERMOSCENT® SERİSİ
Hijyen ve doğal deri bakım ürünleri  içeren bir kit* hazırlayabilirsiniz: hassas deriler için formüle edilmiş bir şampuan, ekstra temizlik için durulamayan köpük (yürüyüşlerden sonra vb.), kulaklar kirli veya kötü kokuyor ise kulak temizleyici, pati yastıkları için  koruyucu ve onarıcı bir balsam.

* 3 aylıktan küçük yavru kediler ve köpek yavruları hakkında veri yoktur.