TAVSİYELER

Yaz: evcil hayvanlarımızın derisi için güneşin tehlikeleri

Yaz: evcil hayvanlarımızın derisi için güneşin tehlikeleri | DERMOSCENT TR

UV’ye duyarlı hayvanlar
köpekler ve kediler tüy örtüsünün sağladığı korumaya rağmen, özellikle de derinin daha ince olduğu, tüyün az olduğu (burun, dış kulaklar, göbek, yanlar) veya pigment bulunmayan alanlar başta olmak üzere ultraviyole (UV) ışınlarının etkisine hassastırlar. Yakın zamanda yapılan bir tüy kesimi veya tüysüz yaralı alanların varlığı hayvanların UV’ye duyarlılığını artırabilir. Bazı tıbbi durumlar da güneşe (pemfigus, lupus, vb.) maruz kalmakla şiddetlenir.

Güneşin Etkileri
Güneşe uzun süre maruz kalmak  yaygın olarak “güneş yanığı” olarak bilinen görünür deri hasarına sebep olur. UV ışınlarıyla (A ve B) yanma kızarıklık, kuruluk ve dökülme ve bazen kaşıntı eşliğinde kabuklu lezyonlara dönüşen kabarcıklara yol açar.

Hatta UVB ve özellikle UVA  uzun vadede deri kanserlerine neden olabilir.

Evcil hayvanınız güneş yanığına maruz kalırsa, veteriner hekiminiz yumuşatıcı ve nemlendirici bazlı yatıştırıcı bir tedavi önerecektir.

Ancak hiçbir şey korunmadan daha etkili değildir: ışınların en tehlikeli olduğu saatlerde (12 ile 16:00 arasında) güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Hassas, tüysüz alanlara hayvanlar için özel olarak tasarlanmış bir güneş kremi uygulanmalıdır. Uygulama her 2 saatte bir, yüzen köpekler için her yüzmeden sonra tekrarlanmalıdır. Risk altındaki hayvanlar için tişörtler mevcuttur.

Güneş kremi nasıl çalışır?
Güneş ürünleri iki tür filtre içerir: UV ışınlarını emen bileşiklere dayanan kimyasal filtreler ve ışığı dağıtan ve UV ışınlarını ayna gibi yansıtan mineral filtreler. Bu iki tip filtre benzer şekilde verimli ve uzun ömürlüdür; ancak, kimyasal filtreler intoleransa veya alerjiye neden olabilir ve biyolojik olarak parçalanmazlar.

Yaz: evcil hayvanlarımızın derisi için güneşin tehlikeleri | DERMOSCENT TR

Mineral filtrelerin etki mekanizması

Güneş koruma faktörü (SPF), güneş korumasının etkinliğini gösterir. IP, FPS (Fransızca) veya SPF olarak ifade edilir. Tüm ülkelerde aynı anlama sahiptir (standart testler). Faktör ne kadar yüksek olursa, ürün tarafından bloke edilen UV ışınlarının yüzdesi o kadar yüksek olur.

Yaz: evcil hayvanlarımızın derisi için güneşin tehlikeleri | DERMOSCENT TR
(6-10): düşük koruma, (15-29): orta koruma, (30-49): yüksek koruma >50: çok yüksek koruma

Koruma faktörü

 

Sonuç:
Hem insan hem de hayvanlar için korunma, güneş ışınlarının zararlı etkilerini sınırlamada ana faktördür. Etkili ve uygun UV koruması güneşten kaynaklanan güneş yanıklarını ve deri kanserlerini en iyi şekilde önleyecektir.

Isabelle Mennecier, veteriner hekim

DERMOSCENT® SERİSİ
Dermoscent® yüksek güneş koruma faktörünü (SPF 30+), yüksek derecede tolere edilebilirliği (mineral filtre) ve nemlendirici etkiyi birleştirerek köpek ve kediler için ilk güneş bakım ürününü geliştirdi.