TAVSİYELER

Yaz aylarında kedi ve köpeklerimizde görülebilecek bazı “küçük rahatsızlıklar”

Yaz aylarında kedi ve köpeklerimizde görülebilecek bazı “küçük rahatsızlıklar” | DERMOSCENT TR

Tatilde dostumuzu biraz daha serbest bırakmak isteriz, ancak tatilin acil duruma dönüşmemesi için alışık olmadıkları ortamlarda  kedi ve köpekleri izlemek gerekir.

İşte 4 ayaklı dostumuzun sahilde, dağlarda veya kırsal kesimde maruz kalabileceği risklere genel bir bakış …

Yüzeysel yaralar
Oyun oynarken veya yürürken oluşabilecek çizikler ve sıyrıklar sadece yaz sezonu ile sınırlı değil her zaman potansiyel bir risktir. Yabancı cisimler (çimler, kıymıklar, vb.) evcil hayvanlar için bir yaralanma kaynağı olabilir. Her zaman elinizin altında bir antiseptik (ör: Klorheksidin), yara bakımı ürünü, pansuman malzemesi (ped, bant, flaster,vb) ve cımbız bulundurun!

Pençe yastığı tahrişi
Yürüyüşten sonra hayvanınızın pence yastıkçıkları aşırı ısınmış olabilir veya mikro kesikler olabilir. Rahatlatıcı ve iyileşmeyi destekleyici  bir balzam uygulamanız gerekebilir. Plajda sıcak kum ve tuz pençe yastıklarını ve interdigital alanları tahriş edebilir, hatta yakabilir. Özellikle parmakları aralarının temiz soğuk suyla durulanması önerilir. Yıkama sonrası bölgeyi iyice kurulamayı ve onarıcı balsam uygulamayı unutmayın.

Ciltte tahriş
Kum ve deniz suyu (hatta bazen tatlı su), özellikle belirli ırklarda (fransız Bulldog, Westie, vb.) hassas veya alerjiye yatkın cildi tahriş edebilir. Yatıştırıcı bir şampuanla banyo yapmak evcil hayvanınızın rahatlamasına yardımcı olabilir.

Güneş yanığı
Genel olarak tüy örtüleriyle korunmalarına rağmen, hayvanlarımız tüysüz bölgelerinde (burun, kulaklar, vb.) güneş yanıkları oluşabilir. Dışarı çıkmadan önce bu hassas bölgelere güneş kremi sürün. Güneş yanıklarında onarıcı ve nemlendirici özellikte krem ​​uygulanmanız cildi rahatlatır.

Sıcak çarpması
Yaz boyunca oluşabilecek en önemli ACİL DURUMLARDAN biridir. Sıcak çarpması, günün en sıcak saatlerinde kapalı, sıcak ve kötü havalandırılan bir alanda (genellikle bir araba, bazen bir sundurma vb.) kalan hayvanlarda görülür. Veya uzun süre güneş ışığına maruz kaldığında güneş çarpması da ortaya çıkabilir. Her iki durumda da hayvan çok hızlı solur ve ajitedir veya tam tersi  koordinasyon bozukluğu, dengesizlik ve depresif hal görülebilir. Hayvan hemen serin bir yere götürülmeli, mümkünse su içirilmeli, soğuk suya batırılmış bir havluya sarılmalı ve sonra hızlı bir şekilde veteriner hekime gidilmelidir.

Parazitler ve diğer böcekler
Pireler, keneler, sinekler ve sivrisinekler evcil hayvanlar için gerçek bir tehlike kaynağıdır. Bu canlılardan bazıları ciddi hastalıkların vektörleridir (piroplazmoz ve Lyme hastalığı [keneler], leishmaniasis [sivrisinekler], vb.). Evcil hayvanların uygun antiparaziterlerle tedavi ve parazit kovucu ilaçlar  hakkında veteriner hekimizinden bilgi alın !

Sokma, ısırık, temas vb.
Yaz aynı zamanda, eşek arılarının, diğer yaban arılarının, yılanların, denizanası ve diğer zehirli hayvanların da en sevdiği mevsimdir … Bunlardan herhangi biriyle temas halinde, evcil hayvanınızı mümkün olan en kısa sürede bir veteriner hekime götürün!

Isabelle Mennecier, veteriner hekim

DERMOSCENT® SERİSİ
Dermoscent® dostunuz için tatildeyken de faydalı olabilecek, bavulunuza koyabileceğiniz  çeşitli ürünler geliştirdi.