TAVSİYELER

Tatiller: Stresin hayvanlarımızın derisi üzerindeki etkileri

Tatiller: Stresin hayvanlarımızın derisi üzerindeki etkileri | DERMOSCENT TR

Bir çoğumuz için tatil genellikle seyahat ile eş anlamlıdır. Evcil hayvanlarımız, eğer bizimle geliyorlarsa, rutinlerinde ve çevrelerinde olabilecek bu değişiklikleri her zaman tolere etmiyorlar. Tatile gitmeyip bir aile bireyi veya bakıcı ile geride bırakılan için de rutinlerindeki değişiklikler ve sahiplerinden ayrılma çeşitli fizyolojik veya psikolojik rahatsızlıklar yaratabilir. Bu stresli durumların deriyi ve tüyleri etkilemesi muhtemeldir.

Stres nedir?
Yeni bir durumla karşılaşınca tüm hayvanlar aynı tepkiyi veremez. Bazı bireyler için bu stresli durum insanlar ve evcil hayvanlar ile etkileşimde farklılıklar, saldırganlık, uygun olmayan yerlere dışkılama gibi davranışlara sebep olabilir.

Stresin deri ve tüyler üzerindeki etkileri nelerdir?
Bazı hayvanlar için bu değişiklikler vücudun bir kısmının (örneğin pençeleri) aşırı derecede ve sürekli yalanmasına veya kaşınmasına yol açabilir. Zamanla bu durum etkilenen bölgede alopesi (tüy dökülmesi) ile sonuçlanabilir ve tedavi edilmeden bırakılarak enfeksiyon riski olan yaralara dönüşebilir.

Evcil hayvanınızı evden çıkmaya hazırlamanın en iyi yolu nedir?
Dostunuzu yeni bir rutine yavaş yavaş alıştırın: önceden kısa konaklanacak bir ziyaret yapın, insanlarla temas ettirin, araba yolculuklarına alışmasını sağlayın.

Seyahat sırasında aşırı koruyucu olmadan, güven verici bir tutum benimseyerek kaygıyı en aza indirmeye çalışın. Veteriner hekiminiz veya köpek/kedi eğitmeniniz hayvanınızın nasıl düşündüğünü anlamanıza yardımcı olabilecek kişilerdir.

Sakinleştirici esansiyel yağlar veya feromonlar kullanılarak ek destek sağlayabilir.

Isabelle Mennecier, veteriner hekim

DERMOSCENT® SERİSİ
Dermoscent®, bitkilerden elde edilen esans yağlar ve esansiyel yağ asitleri içeren türe özgü (boğulma önleyici güvenlik sistemi ile) köpek tasması ve kedi tasması geliştirmiştir. Essansiyel yağ asitleri kendi içerilerinde sinerji oluşturarak evcil hayvanınızı sakinleştirir ve stresin deri üzerindeki etkisini azaltabilir. Tatil için yanınıza alacağınız ilk yardım kitine konulabilir!