TAVSİYELER

Sonbaharı parlak gözler ve gür bir kuyrukla karşılayın

Sonbaharı parlak gözler ve gür bir kuyrukla karşılayın | DERMOSCENT TR

Yazın bitmesi ve okul/ iş rutinine dömülmesi bizler için olduğu gibi evcil hayvanlar  için de bir geçiş periyodudur. Sonbaharın gelişiyle mevsimsel tüy dökümü beklenebilir.

Sonbaharın küçük sorunları
Okula/işe dönüş, sadece evcil hayvan sahipleri için değil, evcil hayvanların kendileri için de zor bir geçiş dönemidir ve bir değişiklikle birlikte gelir: sahipleri çalışan hayvanlar için kapalı ve ısıtmalı ortamlarda geçirilen uzun zaman ve gün içinde birkaç yürüyüş anlamına gelebilir . Ayrıca soğuk hava, rüzgar, yağmur başlangıcıdır. Köpek ve kedilerde yazlık tüyler dökülüp ve kışlık tüyler çıkmaya başlar. Bazı durumlarda bu mevsimsel dökülme alışılmadık derecede uzun sürebilir.

Eşzamanlı olarak kepeklenme, kırılgan tırnaklar, kızarıklık, kaşıntı, donuk tüy örtüsü vb. sorunları saymıyoruz bile. Bu problemlerin birçok nedeni olabilir ve sonbahar mevsimine özgü değildir. Problemin oluşumuna diyet veya biyolojik faktörlerden kaynaklanan besin eksiklikleri katkıda bulunabilir. Cilt, sürekli olarak kendini yenileyen, diyette sağlanan besinlerin büyük bir bölümünü tüketen önemli bir organdır. Amino asitlerin, esansiyel yağ asitleri (EFA’lar), vitaminlerin veya eser elementlerin alımı veya asimilasyonundaki herhangi bir dengesizlik, cildin bir bariyer oluşturma ve bağışıklık sistemimdeki işlevlerini bozabilir.

Sonbahar kontrolü
Tatil sonrası dönem, herhangi bir cilt bozukluğu veya besin eksikliğini tespit etmek veya sadece evcil hayvanınızı sağlıklı tutmanın en iyi yolunu aramak için veteriner hekim kontrolü için iyi bir zamandır. Tam bir klinik muayeneden ve evcil hayvanınızın diyetinin gözden geçirilmesinden sonra (muhtemelen bu işlemi kan ve idrar testleri takip eder), veteriner hekim uygun yiyecekleri reçete eder veya rasyonunuzu ayarlar. Ayrıca dostunuz için esansiyel yağ asitleri, vitaminler, eser elementler içeren bir gıda takviyesi önerebilir.

Takviye edicilerin, özellikle EFA’ların oral yol haricinde topikal uygulanması, yani en çok ihtiyaç duyulan yer olan cilde doğrudan uygulanması da mümkündür.

Isabelle Mennecier, veteriner hekim 

DERMOSCENT® SERİSİ
Dermoscent® hayvanların ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli çözümler geliştirmiştir.

Bitkisel yağlar, uçucu yağlar ve E vitamini bakımından EFA bakımından zengin olan Essential 6® spot-on, cildi nemlendirir, doğal dengesini geri kazandırır, tüy örtüsünü daha parlak hale getirir ve kepeklenmeyi ve tüy dökülmesini azaltır. Doğrudan hayvanın cildine uygulanır.

Keravita® Fitokeratin, vitaminler (B5, B8, B6, B3 ve E) ve iz elementler (çinko) bakımından zengin bir gıda takviyesidir, tüylere parlaklık ve canlılık kazandırır, pençeleri güçlendirir ve tüy dökülmesini yavaşlatır. Lezzetli ve çiğnenebilen tablet formundadır.

 Essential 6 spot-on ve(ya) Keravita yeni bir döneme başlamak ve forma girmek için ideal seçenektir.