TAVSİYELER

Siz ve köpeğiniz için en iyi egzersizler nelerdir?

Siz ve köpeğiniz için en iyi egzersizler nelerdir? | DERMOSCENT TR

Evcil hayvanınızla biraz egzersiz yapmak ister misiniz? Köpeğinizle spor veya egzersiz yapmanız hem sizin hem de köpeğinizin iyi hissetmesini sağlar  ve aranızdaki bağı güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca, dört ayaklı arkadaşınızın eğitimini geliştirmenin de eğlenceli bir yoludur, bu nedenle köpeğinizle hangi sporları yapabileceğinizi ve almanız gereken önlemleri öğrenin!

Köpeğinizle yapabileceğiniz 6 spor
Çeviklik, en popüler spor
Bu eğitsel ve fiziksel oyun, kendilerini atletik olarak kabul edip etmemelerine bakmaksızın tüm köpekleri ve tüm köpek sahiplerini hedeflemektedir. İlke basittir: Köpeğinizin sadece talimatlarınızla yönlendirilen bir zaman dilimi içinde bir engel parkuru tamamlaması gerekir.

Bu aktivite, köpeğinizin sahibi ile yakın bir bağ kurarken aynı zamanda köpeğinizin becerilerini ve itaatini de geliştirir. Bazı aksesuarlar (çeviklik lastiği, slalom ve rampa) evde birlikte çalışmayı kolaylaştırır. Bu köpek sporu da birkaç farklı kulüpte öğretilmektedir ve deneyimlerinizi paylaşmak için diğer köpek sahipleriyle tanışmak için harika bir yoldur.

Canicross, paylaşabileceğiniz fiziksel aktivite
Canicross size bir kemerle bağlı olan köpeğinizle koşmaktır. Köpeğiniz yavaş yavaş sizi orta ila uzun mesafeler arasında çekmeyi öğrenir. Canicross, CaniCross MTB, CaniCross koşusu, CaniCross yürüyüşü ve mantar veya kızakla (Hussky gibi bazı ırklar için) ayrılabilir. Jean-Philippe Pontier’in web sitesinde daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Canicross, doğayı keşfederken aynı zamanda köpeğinizle birlikte fiziksel aktivite yapmanızı sağlar.

Canicross rekabetçi olabileceği gibi hoş zaman geçirme etkinliği de olabilir. Başlamak için, özel olarak canicross için tasarlanmış ve evcil hayvanınızın gücüne uygun bir kayışın yanı sıra tasma ve emniyet kemerine ihtiyacınız olacaktır. Yavaş yavaş artırdığınız kısa mesafelerden başlayarak evcil hayvanınızı yavaş yavaş spor yapmaya alıştırın.

Ritmik itaat: müzik severler için ideal!
Bu disiplin atletizm ile müzikal gösteriyi birleştirir. Köpeğinize daha sonra bir juri üyeleri önünde birlikte de gerçekleştirebileceğiniz ve  müzik seçiminize özgü koreografiyi takip etmeyi öğretebilirsiniz.

Köpeğinizle birlikte eğlenebileceğiniz diğer sporlar
Yoga yapıyor musunuz? Neden Doga’yı denemiyorsunuz? Avrupa’da çok az bilinmesine rağmen, ABD’de daha yaygındır.

Frizbi özellikle nesneleri yakalayıp geri getirmeyi seven köpekler için ideal olan eğlenceli bir spordur. Köpekler için özel olarak tasarlanmış yumuşak bir frizbi alın ve yavaş yavaş mesafeleri artırın!

Uçan top, evcil hayvanınızın hızını artırmak için engeller içeren bir engel parkurudur. Kursu tamamladıktan sonra, köpeğiniz bir topu almalı ve size geri getirmelidir. Kendi kitinizi edinebilir ve evde birlikte spor yapabilirsiniz.

Köpeğinizle spor yapmadan önce alınması gereken önlemler
Köpeğinizle spor yapmaktan kaçınmak için gerçek bir neden yoktur.
Başlamadan önce:
Kişisel tercihlerinizin yanı sıra  köpeğinizin cinsini ve karakterini yansıtan etkinlikleri seçmelisiniz;
Köpeğinizin büyüklüğüne, yaşına ve sağlık durumuna bağlı olarak spor becerileri arasında çok büyük farklar vardır.
Özellikle de canicross için hayvanınızın fiziksel performansı iyi olmalıdır. Bir yaşına kadar (hatta daha büyük ırklar için onsekiz ay), köpeğin eklemleri hassastır ve bu nedenle biraz sabır gereklidir. Köpeğiniz yaşlı, hasta veya hamile ise, aktif spor yapmayın.

Dört ayaklı arkadaşınızın sağlıklı olduğundan ve tercih ettiğiniz disipline girecek kadar uygun olduğundan emin olmak için veteriner hekiminizden randevu ayarlayın. Ayrıca köpeğinizin tamamen eğitimli ve sosyal bir doğaya sahip olduğundan emin olun. Köpeğiniz özellikle diğer köpeklerle ve / veya insanlarla sosyalleşecek ise aşı ve  antiparaziter tedavisi yapılmış ve çipi takılmış olmalıdır.

DERMOSCENT® SERİSİ
Essential Mousse®: durulama gerektirmeyen köpük yürüyüşten döndükten sonra  hızlı ve etkili lokal temizlik için (örn. Pençe kenarları) çok pratiktir.

Dermoscent BIO BALM®: pençe yastıkları için onarıcı ve koruyucu bakım.

SILVER Masaj Yağı: kas ve eklem ağrısı için masaj yağı, köpeklerin fiziksel aktiviteye hazırlanmasına ve fiziksel aktivite sonrası kasların rahatlamasına yardımcı olmak için son derece yararlıdır.

Keravita®: cildi, tüy ve tırnakları besler ve korurur, özellikle tırnaklara yük bindiren spor (örn. Canicrosss) yapanlar için idealdir.