TAVSİYELER

Küçük memelilerde cilt ve tüy bakımı

Küçük memelilerde deri ve tüy bakımı | DERMOSCENT TR

Son yıllarda evlerimizde gelenekselleşen kedi ve köpeklerin yanı sıra egzotik evcil hayvanlar da bakılmaya başlandı ve onların sağlık sorunları için uzmanlaşmış klinikler açıldı. “Egzotik evcil hayvan” terimi altında ilk akla gelenler akvaryum balıklarını, kafes kuşları, sürüngenler, amfibiler, aynı zamanda küçük memeliler: tavşan, hamster, kobay, çinçilla, sıçan, fareler, gerbil, yaban gelinciği ve sincabı sayabiliriz.

Küçük memelilerin hijyeni ve deri problemleri

Kötü koku ve yağlı deri
Bazı küçük memelilerin tüm vücutlarında mevsime göre az ya da çok miktarda sebum üreten sayısız sebaseöz bez (yağ bezi) bulunur. (Örneğin üreme döneminde bezlerin salgısında artış görülür). Bu durum özellikle gelincik ve tavşanlarda rahatsız edici düzeyde koku oluşmasına sebep olduğu için kokunun giderilmesi gerekir.

Sözünü ettiğimiz bezler aşırı miktarda sebum ürettiğinde (obesite veya dengesiz beslenme gibi nedenlerle) tüyler yağlanır. Ayrıca bezlerin kanalları tıkanarak enflamasyona zemin hazırlayabilir. Hijyen de yetersiz ise bakteriyel enfeksiyon gelişerek iritasyona, deride tahrişe ve tüy dökülmesine yol açabilir. Bu durum daha çok  kobay, sıçan, fare ve hamsterlarda (gövdenin yan tarafında) görülür.

Aşırı miktarda sebum üretimini, istenmeyen kokuyu azaltmak ve deri bariyerini güçlendirmek için durulanan veya durulama gerektirmeyen veya haftada 1 kere uygulanabilen  spot-on formunda sebo-düzenleyici ürünler mevcuttur.

Spesifik problemler
Kafeslerin bakımının gerektiği gibi yapılmaması veya uygun olmayan kafes altlığı kullanımı, küçük memelilerde (tavşan, kobay) “pododermatit” olarak bilinen bir ayak hastalığına neden olabilir. Etkili tedavi sağlamak için, her şeyden önce kafesin temizliğinin düzgün yapmak  ve tahriş edici olmayan altlık malzeme  seçmek önemlidir. Ayrıca, interdigital (parmak arası) boşlukların dikkatli bir şekilde temizlenmesi (örneğin temizleyici mendillerle) ve koruyucu, onarıcı bir merhem uygulanması bu durumla mücadeleye yardımcı olacaktır.

Küçük memelilerden bazıları (kobay, sıçan, fare ) besin eksikliklerine (örneğin Omega 3 ve 6) ve(ya) alerjenlere karşı  (besinsel ve çevresel alerjenler) çok hassastır. Besin eksikliğinden deri ve tüyler de etkilenir, kuru deri, tüy dökülmesi, kepeklenme görülür. Her iki durumda da uygun diyet, spesifik gıda takviyelerinin sağlanması ve doğrudan deriye uygulanacak ürünlerle (spot-on, spreyler …) bakım yapılması derinin savunmasını güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Isabelle Mennecier, veteriner hekim

DERMOSCENT®SERİSİ
Dermoscent® sadece kedi ve köpekler için değil, aynı zamanda küçük memeliler için de uygun deri bakım ürünleri geliştirmiştir. % 100 doğal aktif bileşenler içeren bu ürünler hassas deriyi korur ve yatıştırır, derinin nemini korumak için hidrolipid film tabakasını güçlendirir, kokuları giderir ve tüylerin parlaklığını artırırlar.