TAVSİYELER

Köpeklerde hiperkeratoz: yakından izlenmesi gereken bir deri hastalığı

Köpeklerde hiperkeratoz: yakından izlenmesi gereken bir deri hastalığı | DERMOSCENT TR

Keratin bir proteindir ve çoğu hayvanda kıl, tüy, boynuz, pençe ve gagaların ana bileşenidir. Köpek hiperkeratozu, özellikle burun ve(ya) pençe yastıklarında aşırı miktarda keratin üretildiği bir deri durumudur. Derinin kalınlaşmasına ve sertleşmesine, bazen çatlama noktasına neden olur, böylece ikincil enfeksiyonların ortaya çıkmasına neden olur. Sıklıkla yavaş yavaş ortaya çıkan, köpek için rahatsızlık kaynağı olabilen ilerleyici bir hastalıktır.

Sebepleri nelerdir?
Hiperkeratozun nedenleri değişkendir, en yaygın olanı:

  • Kalıtsal : Dogue de Bordeaux ve İrlanda terrier “nazo-plantar keratoderma”, Labrador “nazal parakeratoz” … Genel olarak 4-9 aylıkken ortaya çıkabilir.

– Bazı hastalıklar:
parazitler (leishmaniosis),
bulaşıcı  (köpek distemper),
otoimmun  (pemphigus foliaceus),
besin kaynaklı: (çinko eksikliği).

– Yaş:
Yaşa bağlı köpek hiperkeratozu: cilt, yaşlanma ile kalınlaşır, insanlarda olduğu gibi özellikle basınç noktalarında nasırlar oluşumu oluşur.
Kronik karaciğer hastalığı veya pankreas tümörü olan yaşlı köpeklerde pençe yastıklarının hiperkeratozu (hepatokutanöz sendrom)

Semptomlar neler?
Hiperkeratoz lezyonları esas olarak burun ve pençe yastıkları, daha nadir olarak da  vücudun diğer kısımlarını (kulakların kenarı, karın derisi, sürtünme alanları, nasır vb.) etkiler. Burun kalınlaşabilir, pigmentasyonunu kaybedebilir ve kabuklanarak kuru ve pürüzlü bir görünüm oluşabilir. Deri bazı durumlarda çatlayabilir ve kanamayabilir.

Pençe yastıkları daha kalın, pürüzlü ve bazen daha sert hale gelir. Bazı durumlarda, kalınlaşma oldukça dramatik olabilir. Lokal inflamasyon ve çatlaklar köpekler için ağrı vericidir ve topallamaya neden olabilir.

Durum nasıl yönetilir?
Hiperkeratoz lezyonları ortaya çıkarsa, veteriner hekim spesifik olarak tedavi edebilmek için altta yatan olası bir nedeni arayacaktır. Benzer şekilde, lezyonlar enfekte olursa antibiyotik tedavisi reçete edilebilir. Bununla birlikte, burun ve pençe yastıklarını rahatlatmak veya görünümünü iyileştirmek için öncelikle yerel tedavilere ihtiyaç vardır.

Özel olarak formüle edilmiş yumuşatıcı merhemler, kalınlaşmış kornu tabakasını yumuşatır ve diğer aktif bileşenlerin nüfuzunu teşvik eder. Bunlar arasında keratolitikler (keratini yumuşatan ve(ya) eriten) ve derinin esnekliği geri kazanmasını sağlayacak nemlendirici, şişliği gideren maddeler bulunur. Burun için olan ürünler hızlı emilebilen ve güvenli  olmalıdır, aksi halde hayvan yalayarak merhemi uzaklaştırır.

Sık yapılan uygulamalar (günde 2-3 kez), hızlı bir iyileşme ve ardından günde bir kez uygulama bakım sağlar ve nüksleri azaltmaya yardımcı olur.

Isabelle Mennecier, veteriner hekim

DERMOSCENT® SERİSİ
Dermoscent®, köpeklerin burun ve (ya) pençe yastıklarındaki keratoz için özel olarak uyarlanmış suya dayanıklı bir balsam geliştirmiştir. Organik sertifikalı bileşenlerle formüle edilmiştir ve çok iyi tolere edilir. Yumuşatıcı ve nemlendirici özelliklere sahip bitkisel soya yağının nemlendirici ve yumuşatıcı özelliği ile cajputi’nin uçucu yağının arındırıcı etkisini birleştiren bir üründür.