TAVSİYELER

Köpek ve kedilerde osteoartrit

Köpek ve kedilerde osteoartrit | DERMOSCENT TR

Osteoartrit, çeşitli vücut bölgelerini etkileyebilen eklem kıkırdağının aşınması ve yıpranmasından kaynaklanan kronik ve dejeneratif bir hastalıktır: kalça, diz, omuz, dirsek …

Köpek ve kedilerde osteoartrit | DERMOSCENT TR

Hastalığın arka planı
Eklemlerdeki kemikleri çevreleyen kıkırdak, yaşla birlikte ilerleyici ve geri dönüşü olmayan bir şekilde (primer osteoartrit) doğal olarak bozulur.

Bazı faktörler süreci hızlandırabilir (ikincil osteoartrit):

  • Büyük köpeklerde kalça displazisi veya küçük köpek ırklarında dizkapağı çıkığı gibi eklem arızalarına neden olan doğumsal kusurları
  • Travma
  • Aşırı kilo eklemlerin riskini ve yaşlanmasını artırır

Belirtiler nelerdir?
Aktivitede bir azalma gözlemlenebilir: köpekler yattıkları yerden kalkmakta zorluk çekebilir, yürüyüş için cistek duymayabilir … Sonra eklem sertliği ortaya çıkar (örneğin bacaklarını idrar yapmak için kaldırma zorlukları), kas kaybına ve topallığa ve belirli hareketleri yaparken can acısıyla ses çıkarma eklenir. Akut bir osteoartrit  durumunda (sıcaklık değişimi/nem, yoğun fiziksel eforla bağlantılı), köpekler eklemlerini yalayabilir, agresif (ağrı gösterimi) olabilir, eklemin tamamen hareketsiz kaldığı (ankiloz) bile görülebilir.

Tüm ırklar osteoartritten etkilenebilirse de, büyük köpekler genellikle kalça veya dirseklerdeki  konjenital kusurlara daha yatkındır (Labrador, Rottweiler, Alman Çoban). Kediler ise uzanmak için daha fazla zaman harcar , kendilerini temizleme veya mobilya veya ağaçlara atlamada zorluk yaşarlar. Bazı ırklar eklem hasarlarına daha yatkındır (Maine Coon ve Abyssinian).

Ne yapılabilir?

Önlem

  • Erken tanı şarttır. Daha yaşlı hayvanlar için, veteriner hekiminiz tarafından yıllık geriatrik check-up yapılması tavsiye edilir:
  • Küçük kediler ve köpekler için 10-11 yıl
  • Orta boy köpekler için 9 yıl
  • Büyük köpekler için 7 yıl
  • Eklem kusurlarına yatkın ırklar izlenmelidir.

Beslenme, egzersiz
Kondroprotektif ajanların gıda takviyesi şeklinde veya gıdaya entegre edilmesi kıkırdak hasarını sınırlamada uzun vadede iyi sonuçlar verir. Her durumda hayvanın kilo kontrolü çok önemlidir. Düzenli ancak orta derecede fiziksel aktiviteler önerilir.

Fizyoterapi
Hidroterapi ve lazer tedavisi giderek daha fazla kullanılmaktadır, ancak seansların düzenli olması gerektirir. Masaj ağrıyı hafifletebilir. Osteopati ve elektroterapi Bazı hayvanlarda rahatlama sağlayabilecek tamamlayıcı tedavilerdir.

Tıbbi / cerrahi tedavi
Osteoartrit evresine bağlı olarak, veteriner hekiminiz uygun bir anti-enflamatuar tedavi reçete edebilir.(akut durum). Şiddetli vakalarda cerrahi gerekebilir.

Dr Vanessa Marmolejo, veteriner hekim

DERMOSCENT® SERİSİ
Silver Masaj Yağının  formülünde deriyi korurken ve beslerken aynı zamanda kas ve eklem ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek doğal bileşenler (arnika, curcuma, uçucu yağlar) bulunur. Bu kuru ve yapışkan olmayan özellikte yağ masaj için tasarlanmıştır. Ameliyattan sonra veya akut bir atak sırasında ve ayrıca veteriner hekiminizin tavsiyesi doğrultusunda kronik osteoartrit için kullanılabilir.