TAVSİYELER

Köpeğim veya gelinciğim neden bu kadar kötü kokuyor?

Köpeğim veya gelinciğim neden bu kadar kötü kokuyor? | | DERMOSCENT TR

“Tüylü arkadaşınızın” kokusu sizi rahatsız edebilir, ama bu onun hatası değildir. Tipik olarak hoş olmayan kokunun arkasındaki nedenler şunlardır:

  • Basit kir birikimi
  • Sebaseöz bezlerden salgılanan ve tüy örtüsü için esansiyel olan sebumun aşırı birikmesi,
  • Deride bakteri veya maya varlığı.

Bu kötü kokuları ortadan kaldırmak ve küçük arkadaşınızla hayatı daha tatlı hale getirmek için pratik çözümlerimizi keşfedin.

Evcil hayvanımın iyi bir banyoya mı ihtiyacı var ?
Bu genellikle akla gelen ilk şeydir ve kötü hijyen koşulları listenin en başında yer alır.
İyi ve derinlemesine temizlik için, uygun bir şampuanla düzenli yıkama gerekir.
Şampuan deriyi temizler ve deriyi kurutmadan dezenfekte eder. Deriyi şampuanlama ve masajın eş zamanlı etkisi, kattaki kirin temizlenmesine yardımcı olur.
Eğer zaman kısıtlamanız var durulamayan bir köpük önerilir.

Deri mikrobiyotası bozulduğunda
Bazen derinin yüzeyindeki mikrobiyal floranın dengesi bozulduğunda hoş olmayan kokular oluşur.

Tüm bakteriler zararlı değildir.
Hem bağırsakta hem de evcil hayvanınızın derisinin yüzeyinde bulunan mikrobiyota, mükemmel bir uyum içinde birlikte yaşayan çok sayıda mikroorganizma içerir.

Bu durumun istisnası patojenik bakteri kolonisinin aşırı çoğalmasıdır; bu durum floranın dengesini bozar ve deri problemlerine neden olabilir.

Suçlu sebore olabilir mi?
Tıpkı insanlar gibi, köpekler ve yaban gelinciği de seboreden (derideki yağ bezlerinin aşırı salgı oluşturması) muzdarip olabilir. Sebum aşırı miktarda üretildiğinde, sadece deri yağlı görünmekle kalmaz, aynı zamanda hoş olmayan kokular da oluşabilir.

Cocker Spaniel, Alman Çoban köpeği, Basset Hounds ve Doberman gibi bazı köpek seboreye diğer ırklardan daha duyarlıdır.

Gelincik ise güçlü bir misk kokusu üretmesiyle ünlüdür.  Bu koku hem deride hem de anal bezlerde oluşur. Özellikle kısırlaştırılmamış erkeklerde yaygın görülür.

Kötü kokulara karşı çözümler var!
Hayvanınızdan kaynaklanan herhangi hoş olmayan bir kokuyu hoş kokulu başka bir  şeyle maskelemeye çalışmak tamamen anlamsızdır. Birincisi bu durum evcil hayvanınız için rahatsız edicidir ve ikincisi sorunun kaynağı tespit edilemeyecektir.

Neyse ki doğru kullanıldığında, aşırı aktif yağ bezlerinin aktivitesini düzenlemeye ve mikrobiyotanın dengesizliklerini düzeltmeye yardımcı olabilecek uçucu yağlar gibi doğal maddeler vardır.

Ve son olarak, prebiyotiklerin gücünü unutmayalım! Bu besinler, ‘iyi’ türden bakterilerin büyümesini teşvik etmeye ve derinin kendi doğal savunmasını güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Ve elbette, veteriner hekiminize danışmanız tavsiye edilir. Rahatsız edici koku deri enfeksiyonu, hormonal bozukluk gibi başka bir durumun işareti olabilir.

DERMOSCENT® SERİSİ
Essential 6® Sebo Şampuan, deriyi nemlendirir ve temziler, yağ bezi aktivitesini dengeler, bunun yanı sıra deodorant görevi de görür.
Şampuan için zamanınız mı yok ? Durulamaya gerek olmadığı için Essential Mousse® durumu kurtarır. Deriyi nemlendirirken etkili bir şekilde temizler.

Essential 6® spot-on, iki şampuan kullanımı arasındaki süreyi uzatmaya yardımcı olduğu için ek olarak kullanabileceğiniz iyi bir hijyenik üründür. Sebum üretimini düzenler ve kötü kokuları kontrol eder.