TAVSİYELER

Kış aylarının küçük sorunları: ağrıyan pati yastıkları!

Kış aylarının küçük sorunları: ağrıyan pati yastıkları! | DERMOSCENT TR

“Ayakkabı giyen kişi yalınayak yürüyen kişinin acılarını anlamaz” (Çin atasözü).

Evcil hayvanlarımızın pati yastıkları doğal olarak dayanıklıdır. Bununla birlikte, uzun yürüyüşler, avcılık, kızak köpeği yarışları veya kış koşulları nedeniyle önemli ölçüde zarar görebilir. Yoğun veya uzun süreli fiziksel aktivite, pati yastıklarında aşırı ısınmaya veya hayvan için rahatsızlığa yol açabilecek küçük yüzey çatlakları veya aşınmalara neden olabilir.

Kışın parmakların arasındaki boşlukta biriken karlar  küçük sert buz kümeleri oluşturarak hayvan için bariz bir rahatsızlık kaynağı olan yerel inlamasyona (kızarıklık) neden olur. Son olarak, donmaya bağlı olarak çatlaklar, hatta ağrılı derin çatlaklar oluşabilir, ve bu durum bazen topallığa yol açabilir.

Dört ayaklı arkadaşlarımızın pati yastıklarını nasıl koruyoruz?
Her şeyden önce, kar yağdığı zaman kristallerin o bölgede kalmasını ve toplanmasını önlemek için pati yastıları arasındaki tüylerin kesilmesi tavsiye edilir.

Pençeleri korumaya yardımcı olan evcil hayvanlar (özellikle köpekler için) için özel patikler de mevcuttur. Ancak tüm hayvanlar bu seçeneği sıcak karşılamazlar…

“Bronzlaşma” losyonlarının kullanılması aşırı ısınmaya karşı direnci arttırmaya yardımcı olabilir.

Son olarak, suya dayanıklı balsamlar veya kremler uygulamak, yürüyüşten önce pati yastıklarını su geçirmez hale getirmek ve korumak için etkili bir yoldur.

Yürüyüşten sonra ne yapmalı ?
Yürüyüş veya koşudan eve geldikten sonra, yüzeysel sıyrıklar, çatlama, derin çatlaklar veya interdigital boşluklarda ve pati yastıklarında tahriş gibi lezyonların olup olmadığını kontrol etmelisiniz. İrritasyona sebep olabilecek maddeleri (yol tuzu, kıllara yerleştirilen buz kristalleri, vb.) çıkarmak için patilerin ılık suda yıkanması veya uygun bir ürünle temizlenmesi önerilir. Bölge daha sonra iyice kurutulmalı ve yaralanan veya aşırı ısınan bölgeye  nemlendirici , onarıcı ve rahatlatıcı ürünler ile masaj yapılmalı.

Isabelle Mennecier, veteriner hekim

DERMOSCENT® SERİSİ
Dermoscent®, dört ayaklı arkadaşlarımızın pati yastıklarının bakım ve korunma ihtiyacına cevap vermek için bir dizi çözüm geliştirdi.

Essential Mousse® hafif temizleyici bir baz ve yatıştırıcı maddeler içerir. Durulama gerektirmeyen bu ürün yürüyüşlerden sonra hayvanları hızlı ve etkili bir şekilde temizlemek, tahriş edici maddelerin (tuz vb.) İnterdigital boşluklardan çıkartılması, aşırı ısınmış pati yastıklarını rahatlatmak için idealdir. Köpek, kedi ve küçük memelilerde kullanılabilir.

Pençeler temizlenip kurulandıktan sonra Dermoscent BIO BALM®, doğal aktif bileşenleri olan yumuşatıcı soya yağı, antiseptik ve yatıştırıcı cajputi uçucu yağı ile rahatsız edici çatlakları onarmak ve pati yastıklarını korumak ve güçlendirmek için kullanılabilir. Bu ürün sadece köpekler içindir.