TAVSİYELER

Kediye veya köpeğe ağızdan ilaç nasıl verilir?

Kediye veya köpeğe ağızdan ilaç nasıl verilir? | DERMOSCENT TR

Veteriner hekim ziyaretleri genellikle reçete ile sonuçlanır. Ve kedinize veya köpeğinize oral ilaç vermek her zaman kolay değildir. Bununla birlikte, etkinliğini sağlamak için tedavi rejimine uymak önemlidir. Galenik formlara (tablet, sıvı, jel, damlalar, vb.) bağlı olarak, uygulama az çok kolay olacaktır. İşte bazı ipuçları!

Hangi koşullar altında hayvan ilacınızı vermelisiniz?
Hayvan ilacınızı rahat ve tercihen sessiz bir yerde vermek önemlidir.
Fiziksel aktivitelerden veya oyundan sonra ilaç vermekten kaçının.
Nazikçe konuşun ve onu bir tedavi veya kucakla ödüllendirmeyi düşünün.
Evcil hayvanınızın duygularınızı mükemmel bir şekilde aldığını unutmayın.
Zorluk durumunda, ısrar etmeyin, sizin ve onun için daha uygun bir zamanı tercih edin.

Tablet formunda bir ilacın verilmesi:
Tablet formunda tedaviler  giderek daha fazla sayıda olmakta  (anti-pire, iç parazit).

Tabletlerin tadları ve kokuları hayvanı tableti kendiliğinden almasını teşvik edecek şekilde formüle edilir. Ayrıca kırılabilir ve çiğnenebilirler işi  kolaylaştırır.

Ne yazık ki, tüm tablet tedavilerinin uygulanması o kadar kolay değildir.

Bu durumlarda zorlama yerine bazı hileler kullanın. Tableti köfte, ton balığı veya peynir gibi sevdiği yiyeceklerin içine saklayın. En sevdiği mamaya karıştırmayı deneyebilirsiniz. Tabletler bazen kediniz veya köpeğiniz için büyük görünse de, endişelenmeyin, hayvanınızın yemek borusu tableti yutmaya yetecek kadar büyüktür.

Bazı hayvanlara tablet vermek diğerlerinden daha zordur. Onlara ilaç vermenin tek yolu, tableti boğazlarının arkasına doğru itip yutmasını sağlamaktır. Bu amaçla  elinizi burnun etrafına koyun. Diğer elinizle çenesini açın ve tableti boğazının arkasına bırakın. Yavaşça ağzını kapatın ve yutmasına yardımcı olmak için boğazına hafifçe masaj yapın. Yutulduğunda burnunu yalar. Her zaman hayvanınızı övün ve onunla birkaç dakika geçirerek  kötü bir deneyim olarak hatırlamasını önlemeye çalışın.

Hayvanınıza sıvı formda ilaç verilmesi:

Oral ilaçlar:

Hayvanınıza sıvı, macun veya jel formunda ilaç vermek genellikle tablet vermekten daha kolay olacaktır. Sıvı formda ilacı yemeğin üzerine yaymarak dozun tamamını almasını sağlayun. Bu açıdan en etkili yöntem doğrudan ağız içine uygulama olacaktır. Başını nazikçe tutup ve yukarı kaldırın. Şırıngayı sağ üst dişin arkasına veya dişler ile yanak arasına yerleştirin. Hayvanınızın yutması için sıvı ilacı az miktarda verin.

Diğer formlar:

Orta kulak iltihabı durumunda, veteriner hekiminiz evcil hayvanınızın kulak kanalına damlatmak için damlalar reçete edebilir. Kulak kanalı çok iltihaplandığında uygulama yapmak zor olabilir, ağrısı oluştuğu için hayvan mücadele edecektir. Veteriner hekiminizden yardım almaktan çekinmeyin.

Göz damlası (kollir) için hayvanınızı oturtun ve size yaklaştırın. Bir elinizi göz kapağını açmak için, diğer elinizi göze damla uygulamak için kullanın. Fazlalığı steril gazlı bezle silin. Lifleri göze kaçabileceğinden pamuk kullanmayın.

Zorlanırsanız  hekiminizden hayvanınız için en uygun yöntemi göstermesini isteyebilirsiniz.