TAVSİYELER

Kedinizin tırnaklarını kesmeli misiniz?

Kedinizin tırnaklarını kesmeli misiniz? | DERMOSCENT TR

Kedilerin tırnakları avlamak ve ağaçlara tırmanmak için uzundur. Ayrıca tırmalayarak bölgelerini de işaretlerler. Kedi tırnaklarını sivriltirken çevresine izini bırakmak için feromon da salgılar. Tırnaklarını sivriltirken eşyalarınıza zarar vermeleri de mümkündür. Peki kedinizin turnaklarını kesmeli misiniz?

Kedi tırnak nedir?
Kedinin tırnağı iki bölümden oluşur: kornu tabakaların üst üste binmesi ile oluşan keratinize kısım ve merkezde sinirleri ve kan damarlarını içeren tırnak yatağı. Kedinin arka bacaklarında 4, ön bacaklarda 5 ayak parmağı vardır. Bu beşinci parmak bizde baş parmağa karşılık gelir ve kedinin tırmanmasını sağlar.

Fleksör tendonları sayesinde kedi pençeleri geri çekilebilir, yani sadece uzatıldıklarında (avlanma, tırmanma, kendini savunma…) görülebilirler. Yani  yürürken yere değmez ve köpeklerde olduğu gibi doğal olarak aşınmazlar. Bu nedenle tırnaklarını kendileri düzeltir ve keskinleştirirler.

Kedinizin tırnaklarını kesmeli misiniz? | DERMOSCENT TR

Kedinizin tırnaklarını ne zaman kesmeniz gerekir?
Genel olarak kedinizin tırnaklarını kesmeniz gerekmez, ancak bu durum kedinizin yaşam tarzına (evde veya dışarıda yaşamasına) bağlıdır. Dışarıdaki bir kedi için pençeleri kendisini savunmak, avlamak veya tırmanmak için gereklidir. Kapalı ortamda bakılan bir kedi tırmalama direği ile günlük olarak kendi bakımını sağlar. Ancak, kediniz evinizin her yerinde pençelerini bileme eğilimindeyse, onları daha az hasara neden olacak şekilde kısaltabilirsiniz. Eğitici ve uzaklaştırıcı bir sprey kullarak tırmalama direği gibi sadece spesifik bir nesne üzerinde tırnaklarını bilemesini sağlayabilirsiniz.

Yaşlandıkça kediler daha az aktif hale gelir. Bu durumda aşırı uzamış, kıvrılmış veya pati yastığına batmış tırnakların kesilmesi olası bir enfeksiyonu önlemede önemlidir. Son olarak yere değmediği için daha yavaş aşınan ön patinin 5.tırnağını da kontrol etmelisiniz.

Kedinizin tırnaklarını düzgün bir şekilde nasıl kesebilirsiniz?

  • Kedinizi genç yaştan itibaren bu uygulamaya alıştırmak daha iyidir. Veteriner kliniğinden veya evcil hayvan malzemeleri satan bir dükkandan kedi için uygun tırnak makası alabilirsiniz.
  • Hayvanı ürkütmemek için sessiz bir yer seçin. İşlemi aşağıda anlatıldığı gibi 4 adımda tamamlayın:
  • Hayvanı karşınıza alın;
  • Patisini başparmağınızla işaret parmağınız arasına alın;
  • Tırnağın dışarı doğru çıkması için parmağının üstüne hafifçe bastırın;
  • Tırnağın en uçtaki saydam kısmında birkaç milimetre kesin.

Daha fazla bilgi: https://www.kittywire.com/safely-trim-cats-nails

Bu uygulamayı rahatça yapamazsanız, doğru yöntemi göstermesi için veteriner hekiminize danışın. Ya da bu işi veteriner hekiminizin yapmasını isteyin.