TAVSİYELER

Kedinizi veya köpeğinizi yıkayın: köpürtün!

Kedinizi veya köpeğinizi yıkayın: köpürtün! | DERMOSCENT TR

Kediler ve köpekler hayatımızı paylaşan ve ailemizin bir parçası olan sadık dostlarımızdır. Sadece sağlıkları için değil, aynı zamanda kötü kokulardan arınmaları ve diğer hijyenik problemleri olmadan daha uyumlu bir birlikte yaşamaya özel önem veriyoruz. Bu nedenle, kedinizi veya köpeğinizi yıkamak onların düzenli rutinlerinin bir parçası olmalıdır. Ama hangi yaşta ilk banyolarını yapmalılar ve sonrasında ne sıklıkla yıkanmalılar? Onları temizlemek için hangi ürünleri kullanmalıyım ve nasıl yapmalıyım? Rehberimizi takip edin!

Genç yaştan itibaren kedinizi veya köpeğinizi yıkamak onlar için iyi bir hijyen uygulaması
Yaygın olan kanının aksine, tüy örtülerinin güzelliğini ve cilt sağlığını korumak için kediler de dahil olmak üzere evcil hayvanlarınız banyo yapmalıdır. Hayvanınızın banyoya alışması için mümkün olan en erken yaşta, 3 aylıkken yıkamaya başlayın.

Yıkanma sıklığı
Kediler yalayarak ve kendilerini tarayarak  her gün kendilerini temizlerler, ancak buna rağmen, tüyleri çeştli sebeplere bağlı olarak (obezite, yaşlılık, vb.) kirlenirse yıkamanız gerekebilir. Köpekler için banyo daha düzenli olmalıdır.

Uygun olmayan şampuanlar ile sık banyo yapmak da zararlı olabilir: tahriş, kaşıntı, vb. Bu nedenle, iyi bir denge yakalamak gerekir.

Herhangi bir dermatolojik problemi olmayan evcil hayvanlar ortalama ayda bir kez yıkanabilir. Eğer hayvanınızın cilt problemi varsa, veteriner hekiminize danışarak  haftada bir veya iki kez uygulamak için cilt problemine uygun bir şampuanı sizin için reçete etmesini sağlayabilirsiniz.

Faydalı bilgi: Cildin kuru veya alerjik olan evcil hayvanınızı banyo yaptırma alışkanlığınız varsa, suyun sıcaklığına dikkat edin. Isı, cildin kuruluğunu artırabilir ve inflamasyonu yeniden etkinleştirebilir.

Kedinizi veya köpeğinizi yıkarken: organize olun

Evcil hayvanınızın yıkanmasını gerçek bir zevk veya eğlenceli bir olaya dönüştürmek için yapmanız gerekenler:

İhtiyacınız olan şeyleri hazırlayın (şampuan, havlu, vb.) Ve uygun bir yer bulun: güzel havada açık havada, veya içeride küvet veya duşun önüne hayvanın kaymasını önlemek için kauçuk bir paspas koyun.

İlk önce  tüyleri fırça ile fırçalayarak düğüm olmuş tüylerden kurtuklun. Şampuanı uygulamadan önce hayvanı 36 ° C’den ılık bir suyla ıslatın.

Belden  aşağıya bacaklara  doğru köpürerek başlayın. Tüy çıkış yönünün tersine doğru masaj yapın. Göz, kulak ve burun ile temasından kaçının.

Şampuanladıktan sonra  en az 2 dakika bekleyin. Sabırsızlanmaması için evcil hayvanınızla oynayın.

Tüyleri hafifçe kaldırarak, yukarıdan aşağıya doğru durulayın. Hayvanın derisinde kaşıntıya neden olabilecek şampuan kalıntısı bırakmamaya dikkat etmelisiniz.

Önce bir havlu ile kurulayın ve ardından doğal olarak kurumaya bırakın veya saç kurutma makinesi kullanın. Saç kurutma makinesi hayvandan uzak tutulmalı ve düşük sıcaklıkta kullanılmalıdır.

Şampuan seçimi
Şampuanlamanın amacı tüylerin temizlenmesi, kötü kokuların giderilmesi ve hayvanın tüylerinin parlamasını sağlamaktır. Tüylerin temizlenmesi için hayvanın cilt ve tüy tipini dikkate alın. Bazıları hayvanlar yağlı, bazıları kuru cilde sahip olabilir.  Hassas ciltler için, banyodan sonra çok iyi şekilde kurutulmuş  cilde nemlendirici krem ​​sürülmesi tavsiye edilir. Cilt problemleri (kaşıntı, cilt enfeksiyonları, parazitler, vb.) söz konusu ise size duruma uygun spesifik  bir şampuan tavsiye edecek kişi veteriner hekiminizdir.

Yararlı bilgi: Hayvan cildinin pH değeri insanlardan farklıdır. Bu nedenle, özellikle hayvanlar için tasarlanan ürünleri kullanmak ve insan kullanımı için bir ürün, hatta bebek ürünleri bile tercih etmemek önemlidir; çünkü insan için üretilen bu ürünler hayvanınızın cildi için çok agresif olabilir.