TAVSİYELER

Kedinizi veya köpeğinizi nasıl fırçalamanız gerekir?

Kedinizi veya köpeğinizi nasıl fırçalamanız gerekir? | DERMOSCENT TR

Evcil hayvanınızın tüylerinin iyi durumda olması sadece estetik açıdan önemli değildir, aynı zamanda genel sağlığı üzerine de olumlu etkisi vardır. Aslında tüy örtüsünün durumu genellikle evcil hayvanınızın sağlık durumunun bir göstergesidir. Düzenli fırçalama çok önemlidir çünkü derinin ekosisteminin dengesini korur. Bir hayvan sahibi olmak tüy  dökülmesi problemini de beraberinde getirir. Mobilyalarınız, miderleriniz, hatta gardrobunu bile tüylerden payını alır. Evdeki kedi –köpek tüyüne alerjisi olan bir biri varsa tüylerin düzenli olarak fırçalanması daha da önemlidir. Hayvanlar gençken düzenli fırçalamaya alışırsa tüylerin fırçalanması hem hayvan hem de sahibi için eğlenceli bir etkinlik haline gelebilir. Hayvanınızı düzgün bir şekilde nasıl fırçalayacağınıza dair ipuçlarımızı öğrenin.

Fırçalamanın önemi
Kediler
Özellikle kediler kendilerini temizleyen hayvanlar olduğu için fırçalanmaya ihtiyacı olmadıkları düşünülebilir. Ancak, kediler yalanma sırasında yuttukları tüyleri kusarak atmaya çalışırlar. Ve her ne kadar bir akrobat bedenlerinin hemen her yerine ulaşıp temizlemeye çalışşsalar da bazen belirli bölümlerine (yaş, artrit, vb. nedeniyle) ulaşamazlar. Tüylerini fırçalayarak onlara yardımcı olabilirsiniz.

Köpekler
Kedilerin aksine köpekler kendi kendilerini temizlemezler. Tüyleri kirlendiğinde ve derilerini iyi durumda tutmak daha güzel görünmesini sağlamak için temizlik ve fırçalama gereklidir.

Tüylerin fırçalanmasının hayvan için faydaları
Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerdenötürü düzenli fırçalama, tüy dökme dönemlerinde hayvanınızın rutin bakımının standart bir parçası haline getirilmelidir. Fırçalama hem kan dolaşımını hem de kutanöz sebum salgılanmasını uyarır. Bu tür mekanik hareket, ölü tüylerin ve çeşitli kir ve parçacıkların (yabani otlar, toprak, çim tohumları vb.) uzaklaştırılmasına ve yeni tüylerin büyümesine yardımcı olur. Dikkatli bir fırçalama işlemi ayrıca kene veya pire gibi parazitlerin varlığını kontrol etme fırsatı da verir. Ayrıca derideki yaraları tespit etmenizi sağlar. Fırçalamanın sıklığı hayvanın cinsine ve tüy tipine bağlıdır. Uzun tüylü bir hayvanın veya tüy dökümü döneminde olan bir hayvanın günde bir kez bakıma ihtiyacı varken kısa tüylü bir hayvanı hafta bir kez fırçalanmak faydalı olacaktır.

Köpeğiniz veya kediniz için doğru fırça nasıl seçilir?
Kısa saçlı hayvanlarda (Boxer, Labrador, Doberman, vb.) hem üst hem de alt katmandaki ölü tüyleri temizlemek için çok ince dişli metal bir tarak kullanmanızı öneririz. Bu işlemden sonra tüyleri daha pürüzsüz ve parlak hale getirmek için yumuşak bir fırça kullanabilirsiniz.

Uzun tüylü hayvanlarda (Collie, Yorkshire, Golden Retriever, vb.) fırçalama öncesi dolaşmış ve yumak haliedn gelmiş kısımları çözmeniz gerekir. Bunun için önce geniş aralıklı dişlere sahip bir metal tarak kullanın ve nazik hareketlerle düğümleri açmaya çalışın. Özellikle zor durumlarda düğümü kesmek için bir çift künt uçlu makas kullanmaktan çekinmeyin. Dolaşmış tüylerin açılmaya çalışması hayvan için acı verici olabilir, yumuşak hareketler onu sakinleştirmeye ve rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Hayvanınız fırçalanmaya direnirse veya işlemden korkarsa bu işlem için özel eldivenler mevcuttur.

 Yararlı bilgi: Banyodan önce tüylerdeki düğümleri ortadan kaldırmayı unutmayın. Fırçalamadan sonra evcil hayvanınıza bir ödül verebilirsiniz. Bu ritüele 3 aylıktan itibaren başlamanızı öneririz. Teşvikiniz ve yumuşak sesiniz arkadaşınızı rahatlatacaktır.