TAVSİYELER

Kediniz veya köpeğiniz için doğru sigorta poliçesini nasıl seçebilirsiniz?

Kediniz veya köpeğiniz için doğru sigorta poliçesini nasıl seçebilirsiniz? | DERMOSCENT TR

Evcil hayvan sahibi olduğunuzda bununla ilgili masrafın hane halkı bütçesi üzerindeki etkisini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bir kedi için hayatı boyunca yapılan masrafın 14.663 €, küçük bir köpek için ise bu rakamın 22.878 € civarında olduğu tahmin edilmektedir. (Kaynak: veteriner medya – L’Essentiel N ° 434 s.8). Sağlık harcamaları bu tutarın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Özellikle bir kaza durumunda tedavi maliyeti yüksek olabilir ve evcil hayvan sigortası olmadıkça masrafın tamamını hayvanın sahibi karşılanmak durumunda kalabilir. Buna ragmen İngiltere (% 20) ve İsveç ( % 80) ile karşılaştırıldığında Fransa’daki  hayvan sahiplerinin % 4’ünden daha azı sigorta almayı seçmiştir (Kaynak: ifaheurope.org). Mevcut sigorta poliçeleri arasında  seçim yapabilmek  her zaman kolay değildir.

Köpek ve kediler için evcil hayvan sigortası: seçenekler
Evcil hayvanlar için sigorta kapsamı üç seviyelidir :

Temel ve orta: hastalık veya kaza sonrası tedavi masrafları karşılanır. Bununla birlikte, seçilen pakete bağlı olarak yıllık  maksimum geri ödenecek tutar değişmektedir.

Premium: Yukarıda belirtilen kapsama ek olarak aşılama gibi önleyici tedavileri, antiparaziter tedavi, kısırlaştırma ve bazı bakım masraflarının tamamını veya bir kısmını da kapsar.

Not: Dermoscent® ürünlerinden bazılarının sigorta kapsamında olabileceğini biliyor muydunuz?

Kedimin veya köpeğimin sigortalatmak

Herhangi bir police seçmeden önce evcil hayvanınızın uygunluk kriterlerini karşılayıp karşılamadığını kontrol etmeniz gerekir.

Yaş ve cins
Yavru köpekler ve kedi yavruları, ülkeye bağlı olarak en az birkaç hafta ila aylık olmalı aşılanmalı ve mikroçipleri olmalıdır. Bazı sigorta şirketleri yedi yaşından büyük hayvanları sigorta kapsamına almayabilir.

Daha kısa ömürlü “yüksek riskli” ırkların (Mastiff, Great Dane, İngiliz Bulldog, Newfoundlands ve Fransız Bulldog gibi) diğer ırklara göre daha yüksek primleri olabilir.

Sağlık durumu
Hayvanın tıbbi geçmişine bağlı olarak sigorta şirketleri bir veya daha fazla hastalığı kapsam dışında bırakabilir. Bu nedenle bu tür bir problem ile karşılaşmamak için hayvanınıza mümkün olduğunca erken sigorta yaptırmanız önerilir. Sigorta şirketleri poliçe öncesi hayvanın genel sağlık durmunu kontrol ettirmenizi isteyebilir. Bu durumda sağlığının iyi ve aşılarının güncel olduğu  hayvan sahibi ve veteriner hekim tarafından onaylanmalıdır.

Evcil hayvanımı sigortalamanın maliyeti nedir?
Katkı payınız hayvanınızın türüne (köpek, kedi, tavşan…) ve cinsine göre belirlenir.

Köpekler için temel paketler abonelik ücreti ayda 10 ila 25 € arasında değişmekte ve büyük kazalara bağlı maliyetleri kapsamaktadır. Devam eden maliyetleri kapsayan bir “premium” paketin aylık 35 € ile 65 € arasında olması beklenir.

Veteriner hekim ücretlerini geri ödeme ile almak için gerekli adımlar:

  • Hekiminize ödeme yapın ve fatura isteyin
  • Veteriner hekimin sigorta şirketi tarafından sağlanan tedavi formunu doldurmasını sağlayın
  • Tedavi kaydını ve ilgili faturayı sigorta şirketine gönderin
  • Talebiniz işleme koyulduktan birkaç gün sonra banka havalesi yapılacaktır.