TAVSİYELER

Kedi veya köpeğinizin tüy dökülmesini en iyi ne şekilde kontrol altına alabilirsiniz?

Kedi veya köpeğinizin tüy dökülmesini en iyi ne şekilde kontrol altına alabilirsiniz? | DERMOSCENT TR

Evcil hayvanlarımızdaki tüy dökülmesi sıcaklık ve ışığa bağlı doğal bir olgudur. Fakat ne zaman aşırı dökülme konusunda endişelenmelisiniz?

Sadece doğal tüy dökümü mü yoksa anormal bir tüy kaybı mı?
Her tüy folikülü, tüyün büyüdüğü dermis ve epidermiste bulunan mikroskopik bir kesedir. Folikül genellikle çeşitli tüy türleri içerir:

1.Primer tüyler  (kıl ve koruyucu tüyler): Dokunulduğunda serttirler vücudunun her yerinde bulunurlar, hayvanları kötü hava koşullarına karşı korur ve tüy örtüsünün rengini verirler.

2.Sekonder tüyler : aşağı (down) tüyler olarak da bilinirler, çok incedirler, daha altta bulunurlar vücut ısısını korurlar.

Kedi veya köpeğinizin tüy dökülmesini en iyi ne şekilde kontrol altına alabilirsiniz? | DERMOSCENT TR

Tüy folikülünün aktivitesi üç aşamalı bir döngüdür.

Büyüme dönemi: tüy gelişir ve giderek epidermisten yukarı çıkar.

Ara dönem: büyüme stabilize olur.

Tüy dökülmesi dönemi: tüy dökülür ve yenisi ile yer değiştirir.

İlkbahar ve sonbaharda, köpekler ve kediler, tüy dökümü denilen ortak bir fenomen yaşarlar ve bu da önemli tüy dökülmesine yol açar. Alttaki tüy tabakası mevsime uyum sağlamak için yenilenir: kışın kalınlaşır ve yaz aylarında incelirler.

Bununla birlikte, apartman dairesinde kapalı yaşamak tüylerin doğal döngüsünü bozar abilir ve sahte bir tüy dökülmesine yol açabilir. Mevsimler boyunca aynı sıcaklık ve ışık yoğunluğunda yaşamak, tüm yıl boyunca sürekli tüy dökülmesini teşvik edebilir.

Diğer bir yandan, cinslerine bağlı olarak köpekler, değişen büyüme dönemleri ile nispeten önemli oranda birincil ve ikincil tüylere sahiptir. Husky veya chow-chow gibi bazı ırklar, oldukça kısa bir tüy yenilenme döngüsü yaşar ve bu da mevsimsel dökülmenin fazla olmasına neden olur. Buna karşılık, Yorkshire terrier ve Poodle’larda tüy gelişimi döngüsünün uzun olması orta derecede tüy kaybına yol açar.

Aşırı tüy dökülmesi: Temel sebepler

Evcil hayvanınız dengeli besleniyor mu?

İnce, seyrek bir tüy örtüsü genellikle vitamin, esansiyel yağ asitleri ve eser element eksikliklerine bağlı olabilir. Sadece iyi bir diyet bu sorunu çözecektir.

Kerato-seboreik bir durum sözkonusu mu?

Sebum tüyleri kaplar ve parlak görünmesini sağlar. Ancak fazla üretildiğinde, tüy örtüsünün yağlı bir hale getirir ve aşırı tüy dökülmesini teşvik eder. Aynı şey çok kuru tüyler için de geçerlidir.

Bir çeşit hastalık belirtisi mi?

Kaşıntı, yama görünümünde tüysüz kalmış alanlar ve(ya) kızarıklık gibi bazı semptomlar aşırı tüy dökülmesine eşlik edebilir. Herhangi bir rahatsızlığı (parazitik, hormonal veya alerjik kökenli) olup olamadığını anlamak için veterinerinize danışmanız önemlidir.

Davranışsal bir sorun olabilir mi?

Yalnızlık ve çevresel değişiklikler (eve yeni gelen kişiler, yeni bir eve taşınma vb.) hem köpek hem de kediler için potansiyel anksiyete sebepleridir. Stresli hayvanlar tüylerini aşırı derecede yalayarak veya çekip çıkartarak kendilerini rahatlatmaya çalışabilirler. Veteriner hekiminiz evcil hayvanınızı rahatlatmak için çözümler önererek size yardımcı olabilir, tavsiye istemekten çekinmeyin.

Artık tüy yumakları yok

Özel bakım rutini

Evcil hayvanınızın günlük taranması gereksiz tüy dökülmesini ortadan kaldırır. Bu, kediler için özellikle önemlidir, çünkü çok tehlikeli olabilen tüy yumağı yutma riskini azaltır. Buna ek olarak, makul aralıklarla banyo yaptırmak, epidermisi korur ve yüzeydeki kir ve ölü tüyleri ciltten uzaklaştırır. Her zaman evcil hayvanınızın cildine uygun pH değerine sahip kalitede bir şampuan kullanılmalıdır.

Faydalı gıda takviyeleri

Tüy ve tırnaklar için özel olarak tasarlanmış gıda takviyeleri sadece tüy dökülmesini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda tüylerin yeniden oluşumunu da destekler. Bu takviyeler genellikle vitamin (A, F, biyotin), kükürt bileşikleri, çinko ve(ya) omega 3 ve 6 gibi esansiyel yağ asitleri (EFA’lar) içerirler.

DERMOSCENT® SERİSİ
Doğal bileşenleri sayesinde Essential Mousse® hassas cildi durulamadan temizler ve tüy örtüsünü daha yumuşak hale getirir. Essential 6® Sebo Şampuan, ciltte biriken ölü tüylerin giderilmesine yardımcı olur ve sebum üretimini düzenler.

Essential 6® spot-on monodozlar, tüy dökülmesini azaltmaya yardımcı oldukları için hijyen sağlayan diğer ürünler ile tamamlayıcı bir işlev  görür.

Gıda takviyesi  Keravita® tüylerin yeniden oluşmasını ve parlamasını teşvik ederken, pençeleri ve kılları içeriden güçlendirerek dış tedavilerin etkinliğini arttırır.