TAVSİYELER

Hayvanların nekahat dönemleri

Hayvanların nekahat dönemleri | DERMOSCENT TR

Evcil hayvanınız ameliyat geçirdi ve eve çıkacak duruma geldi. Ameliyat sonrası dönemin daha iyi geçirebilmek için veteriner hekiminizin tavsiyelerine uyun. Hemşirecilik oynama sırası sizde!

Evde bakım
Dönüşü için uygun şekilde hazırlanma

Anestezi ve hastaneye yatış stresi arkadaşınızı yıpratır. İlk birkaç gün boyunca onu rahatça izleyebileceğiniz sessiz ve sıcak bir köşeye konforlu bir yatak kurun.

Yara bakımı
Her şeyden önce dikişlerine dokunmayın. Gerekirse yalamayı önlemek için boynuna koruyucu yakalık takın.

Sargıların temiz ve kuru olmasını sağlayın

Yara ağrı veya kanama olursa veya hayvanınız iyileşiyor gibi görünmüyorsa veteriner hekime başvurun.

Dikişler normal olarak operasyonu  takip eden 12 gün içinde alınır. Bazı ürünler cilt yenilenmesine yardımcı olabilir, veteriner hekiminizle bu konuda konuşarak uygun bir tavsiye alabilirsiniz.

Temizlenme
Kediniz kendisini temizlerken sorun yaşayabilir ve bu onu rahatsız edebilir. Ameliyat sonrası banyo önerilmediğinden, durulama gerektirmeyen temizleyiciler, nekahat dönemindeki hayvanlarda iyi bir hijyen sağlamanıza yardımcı olabilir.

Egzersiz ve beslenme
Özel bir diyet mi?

Evcil hayvanınız ilk 48 saatte iştahsız olabilir, bu nedenle tekrar düzgün bir şekilde yemeye başladığından ve suya erişebildiğinden emin olun.

Köpek / kediniz ameliyattan sonra egzersiz yapabilir mi?
Dinlenme iyi bir iyileşme dönemi için son derece önemlidir. Egzersizler yapılan operasyonun türüne bağlı olarak veteriner hekimin talimatlarına göre kademeli olarak sürdürülmelidir. Küçük bir ameliyatlardan  sonra (kısırlaştırma, vb.), kediler ve köpekler 48 saat boyunca içeride tutulur, takip eden hafta boyunca kısa yürüyüşler yapılır.

Ortopedi  ameliyatlarından sonra (kalça, diz, vb.) hayvanınızın dolaşacağı alanı bir kafes veya bir bariyer yardımıyla birkaç hafta boyunca kısıtlamak gerekebilir. İlk 6 hafta çok önemlidir ve 6-8 hafta boyunca zıplama ve koşmasına izin verilmez.

Dr Vanessa Marmolejo, veteriner hekim

DERMOSCENT® SERİSİ
Cicafolia® jel serum pansuman benzeri etkisiyle cildin yenilenmesine elverişli bir ortam sağlar ve cildi korur. Doğal aktif bileşenleri iyileşmeyi kolaylaştırır. Avantajı: bitki özleri ve uçucu yağlardan gelen acımtrak tadı  sayesinde hayvanınız yalamaz.

Essential Mousse® durulama gerektirmeyen temizlik iyileşme dönemindeki hayvanın temizlenmesine yardımcı olur. Koku giderici ve yatıştırıcı etkisi vardır, cildin hidrolipid film tabakasını  güçlendirir ve cildi nemlendirerek konfor artışı sağlar.