TAVSİYELER

Hamilelikte kediler: Riskler nelerdir?

Çamkese tırtılları: Köpek ve kedilerin bahar aylarındaki düşmanları | DERMOSCENT TR

Kadınlarda hamilelik öncelikle diyet kısıtlaması başlayan neşeli bir olaydır! Doktor hamile kişiye salmonelloz, listerioz, toksoplazmoz hakkında bilgi verir … ve çok şaşırtıcı bir soru sorabilir: “Kediniz var mı?”.

Bir kedi ile bir kadının hamileliği arasında nasıl bir ilişki var?
Kedilerde avladığı hayvanlardan (fareler, kuşlar) bulaşan ve bağırsaklara yerleşen “Toxoplasma gondii” isminde bir parazit bulunabilir. Parazit daha sonra kedi dışkısıyla veya  kedi kumu ile temas eden hamile kadına bulaşarak  toksoplazmoza sebep olabilir.

Ev şartlarında çiğ et veya temizlenmemiş gıdalar yemedikleri ev kedilerinin bu paraziti taşıma ihtimali için düşüktür!

Toksoplazmoz: Nedir?
Toksoplazmoz insanın ömür boyunce karşılaşabileceği parazitik bir hastalıktır, ancak hamilelik sırasında tehlikeli olduğu için izlenmelidir. Normalde semptomlar neredeyse fark edilmez; kısa süreli grip benzeri bir hastalık şekillenir. Hastalanan kişi yaşam boyu bağışık olur. Bununla birlikte,  hamilelik durumunda bağışık olmayan bir kadının fetüsü için risk yüksektir. Toksoplazmoz fetüsün gelişimi yavaşlatabilir veya malformasyonuna neden olabilir.

Toksoplazmoza karşı bağışık olmayan hamiler belirli bir diyete uymalıdır çünkü uygunsuz olan  yiyecekler ile kontaminasyon riski kedi kumunun taşıdığı riskten çok daha yüksektir. Bu nedenle parazitin taşıyıcısı olabilecek çiğ veya az pişmiş etten kaçınılmalı ve özellikle de kedi dışkısı ile kirlenebilecek topraktan (salata, havuç vb.) elde edilen sebze ve meyveleri tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır.

Basit bir kan testi annenin bağışıklık olup olmadığını gösterir ve eğer değilse gebelik boyunca her ay takip yapılarak kontrolünü sağlamak gerekir.

Kedi ve hamile kadının birlikte yaşaması mümkündür!
Bağışık olmayan hamile kadının kedisi varsa, basit önlemler ile enfeksiyon riskini sınırlayabilir.

Genel olarak kedi dışkısıyla temastan kaçınmak gerekir. Kedi kumunu temizlemek gerekiyorsa tek kullanımlık eldiven giyilmelidir. Kedilerin dışkılarını gömdükleri unutulmamalıdır. Dışarıda yaşıyor olsa bile kedilerin pençeleri toprak veya kumla temas halindedir. Bu nedenle kedi ile temastan, özellikle tırmalanmaktan kaçınmak gerekir.

Kediye dokunulduktan sonra ellerin iyice yıkanması önerilir. Kedi ile uyumak da riskli olabilir. Bu nedenle hamilelik sırasında bu alışkanlığa ara verilmesi tavsiye edilir. Hamile bir kadını kedisinden ayırmak gereksizdir, yine de kedi tüylerinden biraz uzak kalmaya çalışmak gerekir.