TAVSİYELER

Evcil hayvanınızla seyahat etmek: özel gereksinimler ve pratik ipuçları

Evcil hayvanınızla seyahat etmek: özel gereksinimler ve pratik ipuçları | DERMOSCENT TR

Tatil kapıya dayandı ve arkadaşınızdan ayrılmak istemiyor musunuz? Önceden planlarsanız dostunuzla kolayca seyahat edebilirsiniz! Stressiz bir hazırlık ve yola çıkış için ipuçlarımızı keşfedin:

Tatile çıkmadan önce evcil hayvanınız için yerine getirilmesi gereken “sağlık gereksinimleri” nelerdir?

Gideceğiniz yere bağlı olarak gereksinimler farklı olabilir. Yola çıkmadan önce gereklilikleri kontrol etmelisiniz.

Bir Avrupa Birliği ülkesine seyahat ediyorsanız, evcil hayvanınızın sağlaması gereken koşullar:

  • en az üç yaşında olmalı
  • veteriner hekiminizden alınmış AB’de geçerli evcil hayvan pasaportu olmalı
  • aşıları tam ve güncel olmalı
  • mikroçipi olmalı (veya 07/03/2011 tarihinden doğanlar için önce dövme).

Not: İngiltere, Finlandiya, Malta ve İrlanda’nın ek gereksinimleri vardır. Birleşik Krallık’ta bazı köpek ırkları yasaktır.

Evcil hayvanınız için en uygun ulaşım şekli hangisidir?
Ulaşım aracı tercihiniz gideceğiniz yere bağlı olarak, kediniz veya köpeğiniz olmasına, dostunuzun  kişiliğine bağlı olarak değişebilir.

Dört ayaklı arkadaşınla araba ile seyahat etmek
Evcil hayvanınızın büyüklüğü buna izin veriyorsa taşıma çantası kullanabilirsiniz. Onu aracınızın arkasına, daha rahat olacağı bir yere yerleştirin. Evcil hayvanınızın yola çıkmadan önce yemek yemesinden kaçının ve etrafta koşup bir şeyler içebilmesi için düzenli aralar vermeyi (her iki saatte bir) unutmayın. Kediniz veya köpeğiniz hareket hastalığına (yol tutması) eğilimliyse, uygun tedavi konusunda veterinerinizden tavsiye isteyin.

Kediniz veya köpeğinizle trenle seyahat etme
Tıpkı kendinize aldığınız gibi trene binmeden önce evcil hayvanınız için de bir bilet almanız gerekecektir. Ücretsiz seyahat edebilecek köpekler için bir istisna söz konusudur. Evcil hayvanınızın büyüklüğüne bağlı olarak tasmalı olarak tutulmalı veya onaylı bir taşıyıcıya yerleştirilmelidir. Bu ulaşım aracı diğer yolcuları rahatsız etmeyecek sakin hayvanlar için uygundur!

Evcil hayvanınızla hava yoluyla seyahat
Havayolu kullanımı kesin yönetmelikle  düzenlenmiştir ve evcil hayvanınız için önemli bir stres kaynağı olabilir. Her havayolunun kendi politikası vardır, bu nedenle uçtuğunuz havayolunun gereksinimlerini önceden dikkatlice kontrol edin. Rezervasyonunuzu yaparken evcil hayvanınız ile birlikte seyahat edeceğinizi hemen belirttiğinizden emin olun. Evcil hayvanınızın büyüklüğüne bağlı olarak sizinle birlikte kabinde seyahat edebilir veya kargo bölümüne konur.

Seyahat stresi ile ve tatilde küçük yaralanmalar ile nasıl başa çıkabiliriz?
Tatil için hazırlanmak sizi endişelendiriyorsa evcil hayvanınız hissedecektir. Her şeyden önce, rahatlayın! Her şey iyi olacak. Arkadaşınızı seyahat için en iyi şekilde hazırlamak için ona seyahat edeceği çantayı taşıma kutusunu gösterin. En sevdiği oyuncağı veya minderini içine koyarak bu yeni yeri keşfetmeye teşvik edin. Kalkıştan bir gün önce, yemek saatlerini önceden planlayın. Böylelikle dolu bir mideyle seyahat etmek zorunda kalmaz ve yola çıkmadan hemen önce evcil hayvanınızın tuvalet ihtiyacı olmaz. Yatıştırıcı özellikte esansiyel yağ içeren ürünler  veya feromonlar rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Bavulunuza meydana gelebilecek olası küçük yaralanmaları düşünerek küçük bir “eczane kiti” koymak da iyi bir fikirdir. Parazit veya böcek ısırıkları, tahrişler, güneş yanığı, sıyrıklar… dört ayaklı arkadaşlarımız tatilde bile yaralanabilir, bu nedenle yanınızda ilk yardım için gerekli ürünler bulundurun!

DERMOSCENT® SERİSİ
Hijyen ve doğal cilt bakım ürünleri  içeren bir kit hazırlayabilirsiniz*  :hassas deriler için formüle edilmiş bir şampuan, ekstra temizlik için durulamayan köpük (yürüyüşlerden sonra vb.), kirli veya kokulu kulaklar için kulak temizleyici,  kötü durumdaki pence yastıkları için koruyucu ve onarıcı bir balsam.

* 3 aylıktan küçük yavru kediler ve köpek yavrularda kullanımı hakkında veri yoktur.