TAVSİYELER

Evcil hayvanınız için de tatil dönüşü sendroma dönüşebilir

Evcil hayvanınız için de tatil dönüşü sendroma dönüşebilir | DERMOSCENT TR

Tatil boyunca, köpeğiniz veya kediniz etrafında olmanıza ve sizinle daha fazla oynamaya alıştı. Günlük rutininize devam ederken  evcil hayvanınız stres yaşayabilir ve uzun süreli yokluğunuzla tekrar başa çıkmakta zorlanır.

İşaretleri anlama ve tanıma
Rutinde ani bir değişiklik nedeniyle oluşan  sıkıntı duygusu genellikle geçicidir ve köpeklerin yalnızlıktan muzdarip olma olasılığı daha yüksektir, kediler ise alışkanlık ve çevre değişikliklerine daha duyarlıdır. Ayrılma kaygısı genellikle sorunlu davranışlara sebep olabilir: zarar verme, havlama, evde dışkılamak, kayıtsızlık, iştah kaybı veya hatta daha ağır vakalarda kendine zarar verme.

Sorun nasıl önlenir veya çözülür
Evcil hayvanınızı yeni döneme alışmasını kolaylaştırmak için yürüyüş, yemek saati ve aktivite (itaat eğitimi, oyunlar, sarılma) saatlerini yeniden oluşturun. Hayvanınız size çok fazla bağlıysa ve sürekli ilgi istiyorsa yanında olmadığınız süreyi kademeli olarak artırarak yalnız kalmaya yeniden alışmasını sağlayın. Evdeyken hayvan özellikle uluduğunda veya havladığında görmezden gelerek sessiz zamanlara alışmasını sağlayın. Ne olursa olsun azarlamayın. Azarlamak fayda sağlamaz ve stresini artırır. Evcil hayvanınız etrafa zarar verici davranış gösteriyorsa veya kendisini yaralıyor ise siz uzaktayken onu meşgul etmek için çevresini zenginleştirmeye çalışın (favori oyuncaklar, DogTv, radyo açık, vb.) Evdeyken oyun veya egzersiz sayısını artırın. Tuvalet kazası durumunda azarlamayın ve yürüyüşlerinizin sıklığını artırmaya çalışın. Hayvanınızın stresle daha iyi başa çıkmasına yardımcı olabilecek haplar, feromon difüzörleri veya tasmaları da vardır. 15  içinde net bir iyileşme olmazsa, destekleyici davranış terapisine ve gerekirse uygun tıbbi tedaviye başlamak için veteriner hekiminize veya davranış uzmanınıza danışın.

Dr Vanessa Marmolejo, veteriner hekim 

DERMOSCENT® SERİSİ
Aromacalm® ilk çift etkili tasma, fitoterapi ve aromaterapiyi birleştirerek hayvanınıza derisini rahatlatırken huzur ve dinginlik hissi verir. Fitalat içermez ve kediler için boğulma önleyici emniyet sistemi ile donatılmıştır, özellikle stresle ilişkili deri bozuklukları yaşayan hayvanlar için formüle edilmiştir.