TAVSİYELER

Evcil hayvanımdaki deri enfeksiyonlarını nasıl kontrol edebilir ve önleyebilirim?

Evcil hayvanımdaki deri enfeksiyonlarını nasıl kontrol edebilir ve önleyebilirim? | DERMOSCENT TR

Deri florası: hassas bir denge

Köpekler ve kediler normalde tüylerinde ve derilerinde bakteri ve mikroskopik mantarlar gibi organizmalar barındırırlar. Bunlar genellikle bireye ve vücudun bölgesine göre değişen deri florası olarak tanımlanır.

pire, alerji, kötü bakım koşulları vb. bazı durumlarda deri florasının hassas dengesi bozulur: organizmalar anormal olarak çoğalır ve  enfeksiyona neden olur.

Oldukça farklı klinik tablolar

Deri enfeksiyonu derinin farklı katmanlarını etkileyebilir:

  • Yüzeysel enfeksiyonlar epidermisi ve(ya) tüy foliküllerinin tabanını etkiler: özellikle deri kıvrıları çok olan Pug, Shar Pei ırkları predispozedir. Akıntılı püstül, kızarıklık, kaşıntı ve hoş olmayan koku vb. belirtiler olabilir. İlk belirtiler ortaya çıkar çıkmaz, enfeksiyonun yayılmasını durdurmak için hızlı hareket edilmelidir.
  • Derin deri enfeksiyonları (derinin tüm katmanlarını etkileyebilir) daha ciddidir, daha uzun sürer ve tedavisi daha zordur: pürülan kötü kokulu bir akıntı ve bazen etkilenen bölgedeki deri dokusunun öldüğü gözlenir. Ciddi vakalarda, ateş, halsizlik ve iştahsızlıkla beraber hayvanın genel durumu değişir.

Deri enfeksiyonlarıyla mücadele ve enfeksiyondan korunma stratejisi nedir?

Stratejinin birkaç bileşeni vardır:

  • Başlangıçta, veteriner hekiminiz bakteri veya mikroskobik mantar miktarını azaltmak ve ağrı ve kaşıntıyı hafifletmek için lokal bir tedavi önerebilir (şampuan, mendil, losyon, sprey, deri temizleyici, merhem vb.) Bu tedavi, başlangıçta ve daha sonra tercihen traşlanmış deriye daha uzun aralıklarla uygulanabilir.
  • Derin deri enfeksiyonu (ve bazen yüzeysel enfeksiyon) durumunda oral/enjekte edilebilir antibiyotikler ve(ya) maya/ mantar enfeksiyonları için spesifik tedavi önerilebilir. Önerilen dozaj rejimi uzun bir süre boyunca tam olarak izlenmelidir. Azim başarının anahtarıdır!
  • Nüks riskini azaltmak için enfeksiyonuna yatkınlık yaratan etkenler (alerji, parazitler, vb.) tespit edilip uzun süreli bir tedaviye başlanılabilir.
  • Son olarak, temizleyici, nemlendirici ve yumuşatıcı özellikte ürünlerin düzenli ve uzun süreli kullanımı ile tedavinin süresi genel olarak kısaltılabilir, hayvanın yerel bağışıklığının güçlendirilmesi ile nüks önlenebilir.

Isabelle Mennecier, veteriner hekim

DERMOSCENT® SERİSİ
PYO serisindeki ürünler derinin temizlenmesi, arındırılması, inflamasyon belirtilerinin (kaşıntı, kızarıklık) yartıştırılması özellikleri ile üç kat avantaj sağlar. Bu nedenle deri enfeksiyonlarıyla mücadele stratejisinde belirli bir yere sahiptirler.