TAVSİYELER

Çamkese tırtılları: Köpek ve kedilerin bahar aylarındaki düşmanları

Kedinizi veya köpeğinizi nasıl fırçalamanız gerekir? | DERMOSCENT TR

Havalar güzel olduğunda özellikle köpek ve kedi sahipleri dış mekanlarda havanın tadını çıkarmak isterler. Fakat bu durum evcil dostlarımız için bir tehlikeyi de beraberinde getirir. Çamkese böceği olarak da bilinen bir tırtıl türü hayvanlarımızda ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir.

Çamkese tırtılı nedir?

Çamkese tırtılı bir güve türünün larval aşamasıdır. Krizalit formuna dönüşmeden önce, çoğunlukla kozalaklı ağaçlarda (yani çam, sedir, vb.) besleyerek zaman geçirir. İlkbaharda toprağa gömülüp dönüşümünü tamamlamak için ağaçlardan iner. Yılın bu zamanında evcil hayvanlarımızın onlarla temas etme olasılığı önemli  ölçüde arttığından risk yüksektir.

Hayvanlarımıza yönelik riskler

Bu tırtıl türünün zararsız görünümüne aldanmayın, tehdit edildiğinde veya stres girdiğinde serbest bıraktığı tüyleri ürtikere sebep olur. Bu kıllar tırtılın görünür kıllarından farklıdır: kılların her birinde deriye ve / veya diğer organların yüzeylerine yapışmasını sağlayan bir kanca vardır, yapışma sonrası kanca kopar ve son derece tehlikeli bir toksin salınır.

Her ne kadar kediler de etkilense de, esas olarak oyuncu mizaçları nedeniyle köpekler risk altındadır. En çok ağız ve çevresi etkilenir. Bununla birlikte ürtikere sebep olan kıllar çok uçucu olduğu için, vücudun diğer bölümlerine (örneğin gözler ve göz kapakları) de yapışmaları olasıdır. Yutulursa, sindirim sisteminde de hasar oluşturabilirler.

Köpeklerde ve kedilerde belirtiler

Ağız ve burun
Ağrıya ek olarak hayvanın ağız ve burun çevresinde önemli derecede inflamasyon gelişir. Dil etkilenmiş ise hızla nekroz oluşarak dilden bazı parçaların düşmesine neden olur ve hayvanın rahat bir şekilde yemek yemesini zorlaştırabilir.

Deri
Deri ile temas halinde birden fazla kırmızı leke ile agresif bir döküntüye neden olur. Etkilenen bölgede kaşıntı ve şişlik de sıklıkla görülür.

Gözler
Ürtikere sebep olan tırtıl tüyleri gözlere ciddi zarar verebilir, gözlerle temas etmesi hayvan için çok tehlikeli ve acı vericidir. Ayrıca tüyler konjonktiva ve kornea iltihabına ve takiben kornea ülserlerine neden olabilir. Düzgün tedavi edilmez ise kalıcı görme kaybına bile neden olabilirler.

Temas halinde ne yapmalı?
Çamkese tırtılı ile temas oluşursa etkilenen alanı ovuşturmadan su ile iyice yıkayın. Ciddi ve geri dönülmez sonuçları olabileceğinden acil tıbbi yardım almak önemlidir. Hızla tedavi edildiğinde, uzun vadeli etkiler olmadan tam iyileşme şansı çok daha iyidir.

Yararlı bilgiler: İnsanlar da bu tür risklere eşit derecede duyarlıdır!