TAVSİYELER

Bahar geldi – Alerjik Dermatit

Bahar geldi - Alerjik Dermatit | DERMOSCENT TR

Sahipleri gibi dört ayaklı arkadaşlarımız da sıcak havaların gelmesiyle mevsimsel alerjilerle karşı karşıya kalır. Alerjik dermatiti (allerjenlerin neden olduğu deri rahatsızlığı)  tetikleyen birbirine bağlı birden fazla faktör olabilir.

‘Suçlular’ – alerjik reaksiyona neden olan faktörler

  • Polenler (bitkilerin üremesini sağlayan ve özellikle ilkbaharda rüzgar tarafından dağıtılan mikroskopik taneler); ağaçlardan dağılan polenler, çimen ve tohumlar.
  • Parazitler
  • Mikroskobik akarlar: Ortamda bulunan toz ve tekstilde bulunan organik döküntüler (kepek, ölü deri vb.) ile beslenenler veya diğer akarlar (keneler, uyuz akarları vb.)
  • Özel durum: Pire tükürüğüne karşı allerji. Hassas hayvanlar için bir veya birkaç pire ısırığı şiddetli kaşıntıya sebep olarak alerjik reaksiyonu tetiklemek için yeterlidir.
  • Küfler
  • Gıdalarda bulunan alerjenler

‘Suç ortakları’ – deriyi zayıflatan faktörler
Bu faktörler derinin koruyucu film tabakasını zayıflatarak deriyi alerjenlerin penetrasyonuna karşı daha hassas ve geçirgen hale getirirler.

Tahriş edici kimyasal maddeler (hayvanlar için uygun olmayan insan kozmetikleri, aşındırıcı temizlik maddeleri vb.)

Zorlu dış ortam koşulları (sıcak, soğuk, kuraklık, kirlilik)

Genetik yatkınlık (Fransız Bulldog, Teriyerleri, vb.)

‘Suç’ – alerjik dermatit
Alerjik dermatit, deri düzeyinde meydana gelen uygun olmayan bağışıklık sistemi  reaksiyonunun bir sonucudur. Vücut genellikle zararlı olmayan unsurları yabancı veya tehlikeli olarak tanımlar ve bu maddelere karşı bir dizi savunma reaksiyonunu başlatır.

Bu reaksiyona genellikle hasarlı deri (zayıflamış deri bariyeri) eşlik eder. Su kaybı (artan deri kuruluğu) gözlenir ve su kaybı arttıkça alerjenler deriye daha kolay nüfuz edebilir (kısır döngü). Bazen mikroorganizmalar hasarlı bölgelerde kolonize olur ve sekonder enfeksiyonlara neden olabilir.

Semptomlar nelerdir?
Deride rahatsızlık ve(ya) ağrıya neden olan kızarıklık, kaşıntı ve kuruluk görülür. Bazı ciddi vakalarda, enflamasyon ve çatlaklar yoğundur ve deri nihayetinde “timsah derisi” olarak bilinen pürüzlü, kalın ve donuk bir görünüm alır.

Ne zaman yardım alınmalı?
Hayvanınızın aşırı derecede kaşındığını veya kendisini ısırdığını görürseniz, özellikle kabuklanma, lokalize tüy dökülmesi, kızarıklık ve kokulu bir koku fark ederseniz yardım almalısınız. Veteriner hekiminiz semptomları, zaman içinde olabilecekleri ve nüks olasılığını göz önünde bulundurarak kapsamlı bir değerlendirme yapar ve sorunun kökenini belirlemeye çalışır. Hayvanınızın sağlığını iyileştirmek için, örneğin kaşıntıyı hafifletmek için kortikosteroid veya antihistaminik reçete etmek gibi, uygun bir tıbbi tedavi önerebilir. Derinin doğal koruyucu bariyerini güçlendirmek için doğrudan deriye uygulanacak tamamlayıcı bakım (şampuan, spot-on, sprey vb.) ürünleri de reçete edebilir. Tamamlayıcı bakım ürünleri ilaç dozajını düşürerek hayvanınızın konforunu artırır, istenmeyen etkileri en aza indirir ve tedavi süresini kısaltabilir.

Dr Isabelle Mennecier, veteriner hekim

DERMOSCENT® SERİSİ
Dermoscent® kaşıntıyı azaltan, kuru deriyi besleyen, hidrasyonu kolaylaştıran ve epidermisin yeniden oluşmasına yardımcı olarak alerjen penetrasyonunu azaltan, doğal ve  steroid içermeyen çözümler sunar.