TAVSİYELER

Yaşlanan hayvanların davranış sorunları

Yaşlanan hayvanların davranış sorunları | DERMOSCENT TR

Kedi ve köpekler de yaşlandıkça, tıpkı bizim gibi farklı organları ve eklemleri etkileyen patolojilerden muzdarip olabilir. Ayrıca, zamanla alışılmadık ve / veya uygunsuz eylemler veya reaksiyonlar da gelişebilir: disoryantasyon, sinirlilik, temizlenmeme…

Uyarıcı işaretler
Köpeğiniz (7 yaşın üzerinde) veya kedinizin (10 yaşından itibaren) davranışında herhangi bir değişiklik gözlemlerseniz, yaşlanma ile ilgili ‘normal’ problemlerle mi yoksa bilişsel fonksiyon bozukluğu gibi nörolojik dejenerasyonun neden olduğu problemlerle mi karşı karşıya olduğunuzu ayırdedebilmek için veteriner hekiminize danışın. Nörolojik dejenerasyon teşhisi için ileri görüntüleme yöntemleri (MRI) ve spesifik tedavi gerekebilir.

Köpekler
Başlangıçta görme ve işitmede aşamalı bir azalmanın yanı sıra çoğunlukla osteoartrit kaynaklı ağrılar fark edilecektir. Bu durum köpeğinizi daha endişeli hale getirebilir ve davranışsal sorunlara yol açabilir: havlama, nesnelere zarar verme, sinirlilik veya hatta evdeki insanlara veya diğer hayvanlara karşı saldırganlık.

Fiziksel yetenek yaşla birlikte azalarak daha fazla yorgunluğa neden olur. Daha çok uyuma, merdivenlerden inip çıkmaya itiraz … Yaşlanan arkadaşınız onu daha önce uyaran şeylere daha az ilgi gösterir ve sizi daha az coşku ile selamlar. Köpeğinizin gece veya gündüz gezinme halinde olduğunu, yönünü karıştığını ve temizenmeyi ve komutlara uymayı unuttuğunu da görebilirsiniz … Uyku ve iştah sorunları ortaya çıkabilir.

Kediler
Yaşlı kediler daha sinirli olabilir, daha az oynayabilir, artık eskisi gibi atlayıp zıplamaz veya kendi temizleyemez. Daha fazla izole olabilir ve ayrıca kaygı belirtileri (miyavlanma, korku) gösterebilir. Kediler doğal olarak köpeklerden daha bağımsız canlılar olduklarından bu işaretler daha gizli olabilir ve fark edilmeyebilir.

Davranış sorunları: çözümler nelerdir?
Yaşlanan arkadaşınız yaşam kalitesini artırmak için, ortamında ve alışkanlıklarında bazı değişiklikler yapabilirsiniz:

Beslenme beyin yaşlanmasını da hesaba katarak düzenlenmeli ve hücreleri (nöronları) tahrip eden oksidatif stresi yavaşlatmak için antioksidanlar ve omega 3 ile zenginleştirilmelidir.

Fitoterapi ve aromaterapi ürünlerinin (örn. Uçucu yağlar) veya yatıştırıcı veya uyarıcı (örneğin feromonlar) amaçlı kullanımı faydalı olabilir.

Veteriner hekim tarafından reçete edilen bazı ilaçlar süreci başarılı şekilde yönetmenize yardımcı olabilir. (antidepresanlar, psikotrop ilaçlar ve beynin oksijenlenmesini desteklemek için ve vazodilatörler).

Yürüyüşlerin hızını, uzunluğunu ve konumlarını kademeli olarak ayarlarken günlük rutini koruyun.

Kas kaybını ve zihinsel depresyonu azaltmak için hayvanınızı fiziksel aktiviteye teşvik edin (normal etkileşimi sürdürürken 5 dakikalık basit oyun seansları: kucaklama, fırçalama, yürüyüşler)

Tanımlanmış bir yaşam alanı evcil hayvanınıza güven verecektir, bu nedenle gerekirse bir odayı büyük ırk köpeğiniz için ayırın  veya daha küçük bir köpeğiniz varsa kulube gibi ona ait bir alanın olmasını sağlayın. Kedinin de özellikle çevrede rahatsız edici hareketler olduğunda (örneğin gürültü veya gürültücü çocuklar) kendini güvende hissetmek için bir alana ihtiyacı vardır.  Aile hayatından tamamen soyutlanmadan ona rahat ve huzurlu bir uyku alanı sağladığınızdan emin olun.

Dr Vanessa Marmolejo, veteriner hekim

DERMOSCENT® SERİSİ
Dermoscent® doğal içerikli 2’si 1 arada koruyucu spot-on deri bakımı geliştirmiştir: deri ve davranış problemlerini iyileştirmek için üzüm çekirdeği, goji meyveleri, ginseng, lavanta…SILVER Spot®, tedirgin olmuş hayvanları sakinleştirerek ve ruh hali deprese olanları uyararak sinir sistemi dengesinin korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda deri ve tüyleri durumunu iyileştirir. (kepeklenmeyi ve kötü kokuları azaltarak). SILVER Spot® deriyi serbest radikallerden korur ve daha fazla esneklik ve yumuşaklık için gerekli nemlendirmeyi sağlar. Pipet formatı uygulamayı kolaylaştırır, etkinliği en üst düzeye çıkarmak için düzenli ve sürekli kullanılmalıdır.